На сьогодні Естонія, Латвія та Литва повністю незалежні від електроенергетичної російської та білоруської систем.
Вони успішно інтегрувалися у внутрішній енергетичний ринок ЄС, приєднавшись до європейської континентальної мережі через Польщу, йдеться в повідомленні на сайті Європейської комісії.
Це дає змогу країнам Балтії керувати власними енергетичними системами за загальними та прозорими європейськими правилами.
«Синхронізація країн Балтії не тільки сприяє безпеці постачання всього Союзу, але також сприятиме інтеграції відновлюваних джерел енергії в систему, що в кінцевому підсумку дозволить споживачам отримати вигоду від нижчих витрат на енергію», — зазначається в повідомленні.
Синхронізація країн Балтії з електромережею ЄС є флагманським проєктом, який протягом останніх 15 років підтримувався Комісією безпрецедентною політичною, технічною та фінансовою підтримкою. Вона включає понад 1,23 мільярда євро грантів від ЄС Connecting Europe Facility, що покриває 75% інвестиційних витрат, а також додаткові інвестиції, профінансовані в рамках Recovery and Resilience Facility у Латвії та Литві для зміцнення електроенергетичної інфраструктури.
Країни Балтії були останніми трьома державами-членами ЄС, чиї електромережі все ще повністю працювали в системі, де частота електроенергії централізовано контролювалася росією, що робило їх уразливими для російської енергетичної зброї.
Синхронізація їхніх електромереж з мережами держав-членів ЄС і кількох сусідніх країн дозволяє країнам Балтії відійти від енергетичної залежності від росії. Натомість вони отримують повний контроль над власними електромережами та зміцнюють енергетичну безпеку східного регіону Балтійського моря та ЄС загалом.
Подальші роботи включають будівництво інтерконектора Harmony Link між Литвою та Польщею потужністю 700 МВт, який планується завершити у 2030 році.
Нагадаємо, Сполучені Штати запровадили наймасштабніші санкції проти російської енергетики. Міністерство фінансів США заявляє, що нові санкції проти видобутку та експорту нафти Росії, суттєво погіршать здатність путіна вести війну.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»