Нові адреси Києва: провулок у Солом’янському районі назвали на честь акторки Оксани Вороніної

Протягом останніх кількох років Київська міська рада ухвалила рішення про перейменування майже 300 вулиць, провулків, проспектів та площ, назви яких пов’язані з країною-агресором та радянським союзом. В числі цих змін опинився і провулок Металістів у Солом’янському районі.

Цей провулок виник на початку XX століття в історичному районі Казенні Дачі та до 1955 року мав назву Петрівський. Пізніше він отримав сучасну назву провулок Металістів.

Важливо зазначити, що більшість малоповерхової забудови в провулку зникла ще в 1980-х роках, тож за адресою провулка залишився лише будинок №1.

У зв’язку з невизначеним паходженням назви «Металістів», цей провулок був включений до списку об’єктів, що потребують перейменування.

Місцевість Казенні дачі на Солом’янці. Фото ілюстративне: Вікіпедія

З 15 по 19 червня 2022 року в електронній системі «Київ Цифровий» відбулося голосування. Найбільшу підтримку отримала пропозиція назвати провулок на честь акторки театру і кіно Оксани Вороніної, яка здобула 6 833 голоси. Оксана Вороніна була українською акторкою, що з 2001 року працювала на сцені Національного театру імені Лесі Українки.

Серед інших розглянутим варіантів була пропозиція перейменувати провулок на честь Віктора Валєєва, колишнього директора асоціації ІТ України, що загинув на фронті у квітні 2022 року.

Акторка Оксана Вороніна грала у театрі та у кіно. Фото: сторінка О.Вороніної/Facebook

«Хоча ця акторка не належала до найбільш відомих особистостей театрального мистецтва, її ім’я стало символом для глядачів та фахової спільноти. Її передчасна смерть у 2020 році викликала глибоке співчуття серед шанувальників та представників культурного середовища. Для мене це було свідченням того, що театральна спільнота, як і науковці чи медики, заслуговує на представлення у топоніміці. Таким чином, перейменування провулка — це акт визнання її внеску в культуру та творчості», — зазначив пан Тиміш.

Оксана Вороніна працювала у театрі з 2001 року. Фото: Театр Лесі Українки

У Національному академічному театрі імені Лесі Українки, де Оксана Вороніна працювала протягом близько двох десятиліть — з 2001 до 2019 року — її пам’ятають як чутливу, талановиту акторку. Вона могла наділити другорядні ролі глибиною, щирістю та справжнім емоційним змістом. Навіть епізодичні образи в її виконанні ставали жвавими та реалістичними.

Оксана Вороніна. Фото: сторінка О.Вороніної/Facebook
Фото: сторінка О.Вороніної/Facebook

Оксана Вікторівна Вороніна народилася 11 листопада 1967 року в місті Путивль на Сумщині. У 1986–1990 роках навчалася у Київському державному інституті театрального мистецтва імені Івана Карпенка-Карого.

Свою професійну кар’єру Оксана розпочала в Білгородському державному академічному театрі імені Михайла Щепкіна, де працювала понад десять років. З 2001 року вона стала акторкою Національного академічного театру імені Лесі Українки в Києві.

Акторка пішла з життя через важку хворобу у 2020 році. Фото: сторінка О.Вороніної/Facebook

Глядачі запам’ятали її ролі у виставах:
«У полоні пристрастей (Камінний господар)», «Дон Кіхот. 1938 рік», «Маскарад», «Ревізор», «Дивна місіс Севідж», а також участю в серіалах та кінофільмах:
«Кріпосна», «У неділю зранку зілля копала», «Поганий хороший коп», «Владика Андрей», «Офіцерські дружини», «Тільки не відпускай мене» та інших.

Вона померла у 2020 році після тяжкої хвороби. Її ім’я залишилось у пам’яті глядачів, професійної спільноти та культурного простору України.

***

Перелік вулиць Києва, перейменованих з 2014 року.

У випадку перейменування вулиці, жителям Києва не потрібно змінювати документи.

До теми: Нові адреси Києва: провулок на Солом’янці змінив назву на честь композитора Мар’яна Гаденка.