У п’ятницю, 9 травня, у Львові, міністри закордонних справ ЄС підтримали створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії росії проти України.
Зустріч Коаліції держав відбулася в дні, коли світ відзначає 80-річчя перемоги над нацизмом в Другій світовій війні. Руйнівний російський терор проти цивільного населення — це те саме, що чинили нацисти.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляє, що запуск юридичної процедури створення Спеціального трибуналу буде зроблений найближчим часом.
«Путінський режим убив 616 і поранив понад 1800 дітей. Ще понад 19 тисяч дітей депортував на російську територію. Масові розстріли цивільного населення та нелюдське ставлення до військовополонених — це також спільний почерк нацистів та рашистів. Україною зафіксовані понад 167 тисяч злочинів агресії та воєнних злочинів росії. У кожного з них є своє ім’я. І важливо, щоб ці люди відповіли за злочинні накази та за їх виконання. Україна вже робить цю роботу», — сказав Шмигаль на зустрічі Коаліції держав зі створення Спеціального трибуналу.
За його словами, на сьогодні 735 осіб отримали підозру за воєнні злочини, 471 провадження передано до суду, є 241 вирок, а також оголошено підозри 40 російським високопосадовцям.
«40 країн об’єдналися в коаліцію для того, щоб створити для цього спеціальний трибунал в рамках Ради Європи. Новий Нюрнберг для Кремля. Головне завдання Спецтрибуналу — розслідування, кримінальне переслідування та судовий розгляд справ щодо осіб, які несуть основну відповідальність за злочин агресії проти України», — підкреслив Шмигаль.
За його словами, 9 травня прийняли політичне рішення про схвалення роботи юридичних команд держав-учасниць коаліції.
А наступний крок — запуск юридичної процедури створення трибуналу, який бін буде зроблений найближчим часом.
«Дякую уряду Нідерландів за готовність розмістити його в Гаазі», — додав він.
Наступної середи, 14 травня, на засіданні Комітету міністрів Ради Європи у Люксембурзі Андрій Сибіга офіційно ініціює створення трибуналу. Далі пакет документів щодо трибуналу офіційно затверджують у Страсбурзі, а потім Україна і Рада Європи підписують угоду про створення спецтрибуналу як міжнародної організації та статут трибуналу.
Угоду і статут має ратифікувати Верховна Рада.
Як повідомляє «Європейська правда», наступний етап — буде найдовшим — європейські й не лише європейські країни запросять підписати «розширену часткову угоду» (це такий тип документа РЄ) щодо їхньої участі у роботі трибуналу. Парламент кожної з цих держав має цю угоду ратифікувати.
Мають також бути підписані (і теж ратифіковані) двосторонні угоди про співпрацю, які дозволять виконати рішення трибуналу — як-от про конфіскацію майна засуджених, видачу підсудних у Гаагу тощо.