Операція “Східний вартовий” не включає нейтралізацію російських дронів у небі України – НАТО

В Альянсі пояснили, чому не збивають російські дрони над українською територією. Фото: depositphotos

Операція НАТО під назвою “Східний вартовий” наразі не включає в себе завдання по збиттю російських дронів над українською територією.

Цю інформацію надав анонімний високопосадовець Альянсу, як зазначає “Радіо Свобода”.

Відповідаючи на запитання щодо можливості перехоплення ворожих цілей до їхнього входження в повітряний простір союзників, він пояснив: нова місія покриває виключно території країн НАТО.

До “Східного вартового” приєдналися або планують долучитися вісім держав: Франція, Німеччина, Чехія, Велика Британія, Данія, Італія, Іспанія та Швеція.

Щодо події 10 вересня, коли російський дрон здійснив атаку на Польщу, в НАТО поки що змовчують про певні висновки.

Чиновник охарактеризував атаку як “безрозсудну та небезпечну”, пояснивши, що аналіз подібних випадків є досить складним: на радарах інколи виникають дублікати слідів, що ускладнює їх розрізнення.

“Це може колись повністю прояснитися, а може й залишитися незрозумілим”, – додав він.

Водночас, за його словами, важливу інформацію можуть надати уламки дронів, а розслідування інциденту є прерогативою Польщі.

Високопосадовець підкреслив, що НАТО ретельно досліджує український досвід і одночасно ділиться своїми знаннями з Києвом: “Це двосторонній процес — українці навчаються в нас, а наші військові — в них. На політичному та військовому рівнях Альянс має глибокі та тривалі зв’язки з Україною”.

Європейським країнам слід перейняти досвід України у боротьбі з російськими безпілотниками при створенні власної “Стіни дронів”, зазначив європейський комісар з питань оборони й космосу Андрюс Кубілюс.

Інциденти з російськими дронами в Польщі та Румунії є чітким сигналом. Це перевірка нашої оборонної готовності та можливостей реагування на атаки. НАТО показало адекватну реакцію, але ми не маємо таких рішень, як в Україні, зокрема засобів боротьби з дронами, які не потребують дорогих ракет, сказав він.

Кубілюс підкреслив, що такі інциденти лише підтверджують потребу в створенні “Східного щита”, основним елементом якого стане “Стіна дронів”.