Днями у Львові на вулиці Миколайчука відкрили перший соціальний будинок для тимчасового проживання важкопоранених військових, які проходять реабілітацію або чекають на протезування у центрі «Unbroken».
Європейська комісія виділила 19,5 мільйонів євро грантових коштів для реалізації проєкту. А з бюджету Львова виділили кошти на прокладання комунікацій та облаштування укриття.
Житло розраховане на одночасне тимчасове проживання 60 людей — пацієнтів та їхніх рідних. Мешканці зможуть жити у соціальному будинку від 6 до 12 місяців разом із сім’ями. У цей час вони перебуватимуть під наглядом лікарів і отримуватимуть всю необхідну допомогу, зокрема й ургентну.
Пані Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова, яка була присутня на відкритті соціального житла в коментарі журналістці «Вечірнього Києва» розповіла, що цей будинок перший із восьми запланованих, що будують для пацієнтів реабілітаційного центру з інших областей України, які отримали поранення внаслідок бойових дій.
«Я щаслива від того, що за рік нам вдалося реалізувати такий важливий проєкт для незламних захисників України. Це житло почали зводити наприкінці 2023-го року. Саме тоді ми заклали наріжний камінь під будівництво з мером міста Андрієм Садовим. А вже зараз тут проживають перші мешканці.
Кошти на реалізацію проєкту виділив Європейський Союз. Це майже 20 мільйонів євро. Відкриття житла для поранених — це важливий крок для покращення умов життя для тих, хто постраждав від війни. Це не просто житло — це простір, адаптований до їхніх потреб, що забезпечує комфорт і гідні умови. Це також символ солідарності ЄС з Україною та прагнення підтримати тих, хто цього потребує найбільше», — наголосила Катаріна Матернова.
У будинку є 24 квартири: 20 — двокімнатних, решта — однокімнатні. Увесь простір будинку безбар’єрний, тобто повністю облаштований для комфортного проживання людей на милицях, кріслах колісних, з протезами чи з порушеннями зору. Також у кожній квартирі є тривожна кнопка для виклику адміністратора.
Журналістка «Вечірнього Києва» поспілкувалася з подружжям із Миколаєва Іваном та Ларисою, які вже заселилися й облаштовують свій побут.
Іван військовий 79-ї окремої десантно-штурмової бригади. Поранення отримав наприкінці 2023 року на Донецькому напрямку.
«Вивозив побратимів на позицію. Наше авто атакував дрон-камікадзе. Уламками понівечило руку, ногу та обличчя», — згадує Іван.
На жаль, ногу і руку захисникові не вдалося врятувати, а ще він залишився майже незрячим:
«У реабілітаційному центрі „Unbroken“ я вже чотири місяці. Займаюся з фізичними терапевтами й готуюся до протезування».
Іван чекає на біонічний протез руки та проходить реабілітацію після чергової операції. Весь цей час поруч з ним дружина Лариса.
«Коли зайшли в цю квартиру — не повірила своїм очам. Тут продумане все до дрібниць для людей, які мають інвалідність. Я дуже вдячна тим, хто турбується про наших військових, які поклали своє здоров’я, захищаючи Батьківщину, — ледь стримує сльози дружина Лариса. — А ще дуже добре, що зовсім поряд реабілітаційний центр і за десять хвилин можна доїхати на кріслі колісному».
Поряд вже зводять другий будинок. Кожен день там працює техніка і будівельники. До кінця нинішнього року планують завершити будівництво.
Мер Львова Андрій Садовий у коментарі «Вечірньому Києву» розповів, що місто повністю подбає про благоустрій території, аби вона була зручною для поранених військових і цивільних, які пересуваються на кріслах колісних та за допомогою милиць.
«Поселяють сюди немісцевих пацієнтів. Тобто не зі Львова чи області. А з інших регіонів України. Тут вони будуть жити разом з родинами. Це важливо для їхнього ментального здоров’я. Тут вони проходитимуть соціальну адаптацію. В укритті будинку ми облаштуємо спільний простір. А на терасі буде громадський простір для проведення заходів», — поділився планами на найближче майбутнє міський голова Львова.
Після завершення будівництва житлового комплексу в усіх квартирах одночасно зможуть мешкати 700 переселенців, які проходять реабілітацію в центрі «Unbroken».
Також читайте: мер Києва відвідав у Львові реабілітаційний центр «Unbroken».
Сніжана БОЖОК, «Вечірній Київ»