Літня обрізка смородини не є обов’язковою, проте рекомендована процедура, що дозволяє кущу краще плодоносити в наступному році.
Варто запланувати санітарну обрізку одразу після збору врожаю. Це означає, що слід видалити старі, сухі або ушкоджені гілки, що сприяє покращенню циркуляції повітря та підготує рослину до майбутнього сезону.
Незважаючи на це, основну обрізку рекомендується здійснювати на весні або восени. Розглянемо, коли літня обрізка смородини буде дійсно корисною.
Мета літньої обрізки – стимулювання розвитку нових пагонів та покращення аерації куща, що допоможе уникнути грибкових захворювань. У цей час особливо видно старі, сухі або хворі гілки, які потрібно видалити, згідно з інформацією від Susan’s Home Appliance Haven.
Обрізка є особливо важливою для чорної смородини: правильне вкорочення пагонів в липні формує густе плідне гілля на наступний рік. Однак червона та біла смородина потребують іншого підходу.
Оптимальний час та метод для обрізки чорної смородини
Обрізка проводиться в другій половині липня, відразу після збору врожаю. В цей період на кущах з’являються молоді верхівки пагонів – світло-зелені, з м’яким листям. Якщо їх обрізати, рослина почне формувати бічні відгалуження, де в наступному році буде більше ягід.
Що потрібно обрізати:
верхівки цьогорічних пагонів, довжина яких перевищує 10 см (зрізається близько половини пагона);
сухі, поламані, уражені гілки;
старе гілля, вік якого перевищує 5 років.
Рекомендується здійснювати обрізку в суху, сонячну погоду, щоб мінімізувати ризик інфекцій через відкриті зрізи. Інструмент (секатор чи ножиці) обов’язково має бути дезінфікованим.
Особливості обрізки червоної смородини
У червоної смородини є свої особливості зростання: вона сама добре гілкується, тому літня обрізка для неї може бути не лише не потрібною, але й знижує врожайність. У такому випадку варто провести обрізку восени, під час санітарної обрізки – видаливши хворі, слабкі або старі гілки. Урожайність смородини здебільшого залежить від віку пагонів. Найбільше ягід з’являється на гілках віком 2−3 роки, тоді як старші гілки плодоносять значно гірше і потребують поступового видалення, щоб звільнити місце для нових пагонів.
Які кущі не слід обрізати
Уникати обрізки варто, якщо:
кущ хворий або слабкий після сезону – рослині потрібно дати відпочити;
в регіоні спостерігається сильна спека або посуха – це додатковий стрес для рослини;
смородина була висаджена менше ніж рік тому – молодим рослинам не слід надто заважати.
Іноді навіть найкраще доглянутий кущ смородини раптово перестає давати плоди. Причин для цього може бути багато: можливо, кущ став старим, завелися шкідники, була проведена неправильна обрізка або ґрунт недостатньо родючий, розповідає селекціонер Микола Завальний.
Щоб відновити врожай, потрібно з’ясувати, що заважає рослині нормально розвиватися. Час від часу смородина дає найбільший урожай на 2-3 році життя. Регулярне проведення обрізки відплодоносилих гілок – важлива умова для отримання щедрих врожаїв, оскільки без цього рослина, з роками, втрачає свою продуктивність.