На дні польського озера Ледниця під час підводних досліджень група археологів з Університету Миколи Коперника виявила дерев’яну балку з вирізьбленим обличчям, датовану середньовіччям.
Дослідники вважають, що цей артефакт міг мати сакральне або оберегове призначення. Балка була знайдена в рамках розкопок Центру підводної археології цього університету. Вирізьблене обличчя на дереві має дуже реалістичні риси: очі, ніс, рот, чітко окреслене підборіддя та овальний контур, повідомляє NCU Center for Underwater Archaeology.
За словами професора Анджея Пидиня, який очолює Центр, об’єкт, що має висоту 12 см та ширину 9 см, не був дрібницею. Це важливий елемент архітектурного планування, що, імовірно, слугував для духовного захисту місцевого населення.
“Ця знахідка захоплює не лише своєю майстерністю, яка належить до понад тисячолітньої давності, але й відкриває нові горизонти для дискусії про духовність слов’ян у ранньому середньовіччі”, – зазначив Пидинь.
Він також підкреслив, що деревина, з якої виготовлено це обличчя, була зрубана в 967 році. Загадка в тому, що цей елемент, можливо, належав до системи захисних в валу давнього укріплення.
Магістр Конрад Левек з Центру підводної археології вказав, що антропоморфні зображення могли мати більш широкий розподіл, ніж можна було б припустити, зважаючи на кількість збережених артефактів. Дерево має властивість швидко розкладатися, тому подібні предмети зберігаються лише в особливих умовах, таких як під водою або в болотах.
“Слов’янська культура могла насправді мати набагато більше таких фігурних зображень, ніж дозволяє оцінити обмежена кількість знайдених артефактів. Дерево швидко розкладається, тому подібні предмети часто виявлено лише в виключних ситуаціях, таких як на водно-болотних угіддях або під водою”, – додав Левек.
Археологи зазначають, що слов’яни вважали, що такі обличчя можуть відлякувати злі сили. Схожі об’єкти – статуетки, фігурки тварин і людей – також знаходять у стінах будівель, парканах та навіть у культових спорудах.
“Знахідка з Ледниці має значення в контексті магічних практик захисту, відомих на територіях слов’ян. Інколи на територіях оборонних укріплень ми знаходимо кістки тварин, зокрема, черепи коней, що може свідчити про ритуальні жертвопринесення”, – зауважили дослідники.
Під час розкопок на острові Ледницький археологи також виявили останки коня, які були поховані під будівлею. Неподалік знайшли частину золотого футляра з гравіюванням коня біля основи укріплення, що виступає ще одним доказом ритуального значення цього місця.
Професор Пидинь наголосив на необхідності переосмислення підходів до вивчення слов’янської духовності. Дослідникам слід звернути увагу не лише на монументальні ідоли, а й на звичайні предмети побуту, що мали символічне значення – такі, як деталі архітектури, ворота, палісади.
Монети були виявлені під час археологічних розкопок поблизу Біскупця, у Вармінсько-Мазурському воєводстві.
Перші дві монети були знайдені аматорами, які використали металошукачі. Про знахідку вони повідомили місцевій адміністрації. Археологи з Острудського музею вирушили на розкопки і виявили 118 срібних динаріїв IX століття, які належать до періоду правління Людовика Благочестивого.
Досі динарії Каролінгів не були знайдені в Східній Європі, і вчені намагаються зрозуміти, яким чином таке багатство опинилося в Польщі. У ті часи на землях, населених пруськими племенами, панували арабські монети.