Польські фермери важливіші за торговельний безвіз для України – Туск

Польські фермери важливіші за торговельний безвіз для України – Туск ФОТО: eastnews.ua

Європейський Союз не планує продовжувати дію режиму торговельного безвізу з Україною після 5 червня 2025 року.

“Ми хочемо допомагати Україні у війні. Але не ціною наших фермерів”, – заявив премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск.

Йдеться про механізм автономних торговельних заходів (АТМ), який передбачав лібералізацію торгівлі для українських товарів. За словами Туска, спрощений режим, запроваджений ще за попереднього польського уряду, викликав низку проблем, зокрема – наплив українського зерна на польський ринок.

“Я спочатку не критикував це рішення. Але знадобилось кілька місяців, аби зрозуміти, що воно загрожує стабільності польського агросектору. Ми бачили тисячі вагонів із зерном, які заповнювали наші склади, а водночас в публічному просторі лунало, що все під контролем”, – сказав він.

Туск наголосив, що його уряд діятиме в інтересах польської економіки, навіть якщо це йде врозріз з українськими потребами. При цьому він зазначив, що продовжує підтримувати Україну у війні проти Росії, але без шкоди для польських виробників.

За словами Туска, його кабінет ініціював кампанію на рівні ЄС щодо припинення дії АТМ, і з 5 червня 2025 року механізм буде скасовано. Польща та ЄС повернуться до довоєнного формату прикордонного торговельного режиму.

У травні 2024 року Європейський Союз схвалив продовження ще на рік торговельного безвізу для України.

ЄС запровадив відповідні заходи для торгівлі з Україною з червня 2022 року, щоб підтримати українських виробників та економіку в умовах, коли країна обороняється від російської агресії.

Джерело