Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш висловив серйозну стурбованість різким підвищенням порушень прав дітей у зонах збройних конфліктів, зокрема в Україні.
Цю інформацію озвучила спеціальна представниця ООН з питань дітей і збройних конфліктів Вірджинія Гамба під час засідання Ради безпеки, де презентували щорічну доповідь “Діти і збройний конфлікт”.
У звіті інформується, що у 2024-2025 роках зафіксовано збільшення злочинів проти дітей в Україні на 105% у порівнянні з попередніми роками. Схоже зростання відзначено також у таких країнах, як Ліван, Мозамбіку, Гаїті та Ефіопії.
В ООН задокументували не менше 94 вбивств та 577 поранень дітей в Україні, за які несуть відповідальність російські збройні сили та пов’язані з ними угруповання. Також зафіксовано сотні атак на навчальні заклади (559) та медичні установи (303).
Особливо наголошується на проблемі зникнення українських дітей, яких незаконно вивезли до Росії. У зв’язку з цим Збройні сили РФ вдруге потрапили до “чорного списку” ООН, який містить інформацію про порушників прав дітей у конфліктах.
Постійний представник України при ООН Андрій Мельник закликав усунути Росію від участі в миротворчих операціях ООН через систематичні порушення прав дітей під час війни.
Мельник нагадав про дані з офіційного звіту ООН, згідно з яким кількість зафіксованих злочинів проти дітей в Україні з моменту початку повномасштабного вторгнення РФ зросла на 105%.