Путін і Макрон поговорили вперше з 2022 року


Уперше з осені 2022 року відбулася розмова по телефону між президентом Франції Еммануелем Макроном та лідером Кремля Володимиром Путіним.

Зв’язок тривав близько двох годин. Кожна зі сторін по-своєму висвітлила інформацію про розмову, підкреслюючи власні інтереси.

Зокрема, за даними російських джерел, основними темами стали конфлікти на Близькому Сході, напруга між Ізраїлем та Іраном, а також удари США по ядерних об’єктах Ірану. У Кремлі зазначили, що Франція та Росія несуть особливу відповідальність як постійні члени ради безпеки ООН, і повинні разом працювати над миром і стабільністю в регіоні. У їхній заяві було вказано, що обидва лідера підтримують лише політичні та дипломатичні методи вирішення проблем.

Путін також скористався нагодою, щоб повторити свої зауваження щодо повномасштабної війни в Україні. Він звинуватив західні країни в ігноруванні “інтересів безпеки РФ” і створенні “антиросійського плацдарму” в Україні. Знову прозвучали звинуваченя в “утисках російськомовного населення”. Лідер Кремля наголосив, що завершення війни має враховувати “нові територіальні реалії” і що причини конфлікту повинні бути усунені.

Французька сторона поставила акцент на інших аспектах. Як зазначили в Єлисейському палаці, президент Макрон говорив про важливість виконання Іраном Договору про нерозповсюдження ядерної зброї та необхідність співпраці з МАГАТЕ. Він висловив готовність Франції допомогти у дипломатичному вирішенні ситуації, що склалася навколо Ірану. Було також відзначено, що обидва лідери домовилися про нові переговори.

Під час обговорення України французький президент підтвердив підтримку територіальної цілісності та суверенітету України. Він закликав Росію до негайного припинення вогню та початку переговорного процесу для досягнення стійкого миру. Франція наполягає на повному відновленні українських кордонів і політичному вирішенні конфлікту.

Ця розмова між Путіним і Макроном відбулася вперше з вересня 2022 року. Раніше між лідерами мали місце кілька контактів у перші місяці полномасштабної війни, але з часом стосунки практично припинилися. Тепер сторони знову розглядають можливість діалогу, хоча їхні погляди на ситуацію залишаються різними.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган назвав переговори між представниками України та Росії, що відбулися 2 червня у Стамбулі, “чудовою зустріччю”.

Він також висловив бажання організувати в Туреччині зустріч президента Володимира Зеленського з російським лідером Володимиром Путіним.

Зеленський підтвердив свою готовність до участі в багатосторонній зустрічі з Путіним, якщо будуть присутні ще два світові лідери.