Рівень бідності в Україні залишається на критично високому рівні.
Цей показник значно перевищує рівні в інших країнах, з якими Україна прагне себе порівнювати. Таку думку в інтерв’ю Радіо Свобода висловила Дарія Марчак, перша заступниця міністерки соціальної політики.
За словами Марчак, подолання бідності є одним з головних завдань Мінсоцполітики. Обговорюючи нову методику Світового банку для оцінки кількості людей, які живуть за межею бідності, вона зауважила, що ситуація є тривожною.
“За новими розрахунками, близько 8,8 мільйона українців живе за межею бідності. Це рівень, з яким неможливо миритися”, – підкреслила вона.
Як зазначила Марчак, існуюча система соціальної допомоги не відповідає масштабам проблеми. Зокрема, програма підтримки малозабезпечених охоплює лише близько 180-190 тисяч домогосподарств, що є вкрай недостатнім у контексті реальних даних.
“Ми бачимо, що програма допомоги малозабезпеченим працює недостатньо ефективно. Її потрібно переглянути та масштабувати”, – пояснила посадовиця.
Важливо не лише надавати фінансову допомогу, але й допомагати людині вийти з бідності в довгостроковій перспективі, наголосила Марчак. Це може включати:
– Повернення на ринок праці;
– Професійна перепідготовка;
– Працевлаштування;
– Можливе переселення до громад з кращими умовами.
“Підтримка повинна включати не лише фінанси, а й конкретні дії як з боку держави, так і з боку самої людини. Мета – допомогти особі більше не потрапляти в ситуацію бідності”, – зазначила вона.
При цьому, такий підхід не завжди може бути застосовано до пенсіонерів, тому їхня підтримка потребує окремих рішень.
Окремою проблемою є розрив між фактичним та законодавчо встановленим прожитковим мінімумом. За словами Марчак, реальний рівень прожиткового мінімуму вдвічі перевищує встановлений законом.
“Маємо визнати, що прожитковий мінімум у документах суттєво відрізняється від реальних потреб. Без вирішення цього питання важко говорити про ефективну соціальну політику”, – підсумувала вона.
Уряд України готується до значних реформ у системі соціального забезпечення.
З наступного року всі діючі види соціальних виплат будуть об’єднані в одну – базову соціальну допомогу.