В Іспанії, неподалік Сарагоси є невеличке село, яке вражає не менше, ніж туристичні локації.
Йдеться про Бельчите. Воно ніби застигло у часі. Це місце зруйноване, але не забуте. Руїни старого міста збереглися після кривавих боїв громадянської війни 1930-х років. Замість відбудови, Іспанія вирішила залишити його недоторканим – як живий меморіал трагедії. Прогулюючись вулицями Бельчите, здається, що час завмер, а тиша тут розповідає більше, ніж будь-які гіди.
Поселення були знайдені тут з 75 року нашої ери, але з початком Guerra Civil (громадянська війна) 1936 року його залишили в руїнах і тепер воно стоїть як живий музей, пише Daily Express.
Фактично, Бельчите було включено до списку Всесвітнього спостереження за пам’ятками та оголошено “критичною можливістю” зрозуміти вплив трагічної війни на Іспанію. Розташоване на кордоні між республіканською державою і фашистськими військами, Бельчите стало центром одного з найкривавіших і найважливіших боїв усієї війни.
Під час 15-денної облоги 1937 року село було практично зруйноване. Зрештою, 1939 року село впало під натиском військ генерала Франко, який залишив його зруйновані руїни як нагадування про свою владу і попередження всім майбутнім заколотникам.
Сьогодні Бельчите відвідують тільки ті, хто хоче пройтися його зрешеченими кулями вулицями і дізнатися більше про цей неспокійний період іспанської історії. За оцінками тоді загалом загинуло близько півмільйона людей, як у боях, так і внаслідок страт та насильства натовпу, а також від недоїдання і хвороб. У Бельчите будинки підірвали, церкви зруйнували, а городян убили, що поклало кінець життю в селі, яким його знали жителі.
Зазначається, що хоча XX століття є найвідомішим періодом історії Бельчите, село насправді може похвалитися історією, яка налічує тисячі років.
1122 року Альфонсо Воїн (король Арагона і Наварри, 1104-1134) заснував Братство Бельчите для захисту кордону між християнськими королівствами і Аль-Андалусом – мусульманською областю Піренейського півострова. Воно було експериментальною спільнотою лицарів, які присягнулися присвятити своє життя боротьбі з язичниками.
Протягом століть вона була забудована кількома захопливими середньовічними церквами і пам’ятниками, включно з аркою Сан-Роке. Потім, у червні 1809 року, під час Піренейської війни, французькі та іспанські війська також воювали в битві під Марією біля Бельчите.
Один із найяскравіших описів битви при Бельчите 1937 року був написаний істориком Сесілом Ебі:
“Журналіст знайшов місто настільки зруйнованим, що часто люди не могли сказати, де були вулиці. Люди копали під купами розчину, цегли і балок, витягуючи трупи. Бельчите був не стільки містом, скільки огидним запахом”.
Цікаво, що деякі частини села відтоді були відновлені, і населення становить близько 1600 осіб, хоча багато частин залишаються в тому стані, в якому вони були залишені під час війни.
До Бельчите легко дістатися на машині по трасі A-222, і воно розташоване всього в 45 хвилинах їзди від столиці провінції Сарагоси, що робить його ідеальною одноденною поїздкою. Доступні дві екскурсії по Бельчите – одна вдень, а інша вночі. Туристи можуть придбати квитки на екскурсію в туристичному інформаційному офісі або купити квитки онлайн, вартість яких становить 8 євро з людини, діти до 14 років безкоштовно.
Гаваї – справжній рай не лише для туристів, а й для любителів природних явищ. Завдяки унікальному клімату з яскравим сонячним світлом, короткочасними зливами та чистим повітрям, тут створюються ідеальні умови для появи веселок. Вони настільки поширені, що Гаваї отримали звання “світової столиці веселки”.