Рютте запевнив: НАТО не забуде про Україну на саміті в Гаазі

Саміт НАТО в Гаазі: підтримка України серед ключових тем. ФОТО: eastnews.ua

Остаточна декларація саміту НАТО, запланованого на 24-25 червня в Гаазі, обов’язково міститиме положення, пов’язані з Україною.

Цю інформацію підтвердив генеральний секретар Альянсу Марк Рютте.

За словами Рютте, у спільно узгодженому дипломатами тексті фінального комюніке передбачено важливі формулювання, що стосуються підтримки України. Зокрема, вони пов’язані з планами країн НАТО збільшити витрати на оборону до 5% ВВП до 2035 року.

“Це чітке зобов’язання союзників — забезпечити, щоб Україна могла продовжувати свою боротьбу”, — підкреслив генсек НАТО.

Він також відзначив, що на кінець червня обсяг накопиченої військової допомоги Україні становить вже €35 млрд. Для порівняння, за весь минулий рік ця сума дорівнювала €50 млрд. На думку Рютте, це свідчить про тенденцію до подальшого зростання допомоги.

На саміті в Гаазі лідери країн Альянсу мають намір ухвалити три ключові рішення, які будуть зафіксовані в підсумковій декларації:

1. Затвердження нового плану інвестицій в оборонну сферу, включаючи підвищення витрат до 5% ВВП;

2. Збільшення виробництва озброєння державами-членами НАТО;

3. Підтвердження довгострокової підтримки України.

Водночас, як повідомляють джерела, у фінальному документі, ймовірно, не буде згадки про конкретні кроки щодо вступу України до НАТО. Проте на попередніх самітах неодноразово підкреслювалася незворотність цього курсу.

Раніше Рютте заявив, що всі країни-члени НАТО погодилися стосовно членства України та зауважив, що це питання не може бути частиною мирних переговорів між Києвом і Москвою.

“Усі 32 учасники альянсу вже висловили свою згоду”, — відмітив він. Його слова прозвучали у відповідь на вимоги Росії зупинити розширення НАТО в ім’я миру.