28 травня вшановують преподобного Микиту Сповідника, єпископа Халкидонського. Був видатним духовним лідером і захисником православ’я у часи іконоборства, яке відбувалося у VIII столітті. Він народився в благочестивій родині в Кесарії Вифінійській і від дитинства прагнув до духовності, прислужуючи в церкві.
Після смерті матері його батько прийняв монаший постриг, а Микита приєднався до Мидикійського монастиря, де він виявив свої здібності та глибоку віру в Бога. За сім років доброчесного життя в монастирі, Микиту висвятили на пресвітера, а пізніше він став ігуменом обителі після смерті святого Никифора.
Преподобний Микита відомий своїм милосердям і небайдужістю до страждань ближніх. Він завжди допомагав убогим, приймав мандрівників у своєму будинку, дбав про сиріт і вдів, із благоговінням ставився до святих ікон. Його життя було прикладом богоугодності і милосердя.
У часи іконоборства, коли імператор Лев Вірменін намагався знищити святі ікони, преподобний Микита мужньо виступав проти цієї єресі і переконував людей продовжувати благоговійно поклонятися святим зображенням. За свою вірність цим святим образам, він переживав багато страждань, був підданий тортурам і відправлений у заслання.
Преподобний Микита помер на початку IX століття, залишивши після себе свої мощі, біля яких стали відбуватися численні чудеса зцілення.
28 травня – день пам’яті священномученика Євтихія, єпископа Мелітинського. Жив у I столітті і був відомим своєю відданістю християнській вірі та проповідуванням. Він народився у регіоні Фригії, який зараз розташований на території сучасної Туреччини. Євтихій став учнем апостола Івана Богослова і пізніше помічником апостола Павла.
Він був висвячений на єпископа Себастії (пізніше перейменовано на “Самарія”) у Палестині. Євтихій проповідував Євангеліє, знищував храми ідолів і перетерпів ув’язнення та тортури за свою віру. Незважаючи на жорстокі катування, він завжди знаходив сили витримувати муки, завдяки підтримці Господа.
За легендами, Євтихій був відкритим критиком ідолопоклонників і язичників, проповідуючи, що Ісус Христос – єдиний істинний Бог. Його праведне життя закінчилося у глибокій старості в рідному місті Себастії. Деякі джерела стверджують, що він загинув мученицькою смертю на початку II століття.
Прикмети
Дощить – до сухої осені.
В небі довго видно веселку – чекайте на негоду.
Оси активно літають – найближчим часом погода покращиться.
Що завтра не можна робити, а що варто
В полудень наші предки зачиняли вікна і двері, щоб в оселю не пройшли злі духи.
Також було заборонено купатися у водоймі, вірили, що це до біди. Батьки намагалися не сварити своїх дітей, тому що інакше добробут піде з родини на цілий рік.
Вагітні жінки йшли цього дня у поле, щоб їхня майбутня дитина мала таке ж міцне здоров’я як і молоді колоски. Селяни молилися святому Микиті, щоб той подарував здоров’я домашній птиці.
8 червня вірянивідзначають Трійцю. Свято триєдиності Бога-Отця, Сина і Святого Духа. Його також називають П’ятидесятниця, Зелене свято або Зелена неділя. Святкування Трійці прив’язане до Великодня. Саме тому дата його щороку змінюється. Трійця припадає на 50-й день після святкування Світлого Христового Воскресіння.
В храмах на Трійцю проводять святкові богослужіння і великі вечірні служби. Основні символи свята у християн східного обряду – зелені гілочки берези та інших дерев. Ними традиційно прикрашають будинки і церкви. Згідно з народними повір’ями, ці гілочки допомагають закликати добробут та щастя в дім.