Нещодавно у Великій залі Національної академії мистецтв України відкривається мистецький проєкт «Знаки та символи у народному мистецтві», організований вишем спільно з Національною спілкою майстрів народного мистецтва України.
«Українське народне мистецтво — це не лише декоративне оздоблення, а глибока знакова система, закодоване послання предків, що пронесли крізь віки світогляд, традиції та духовну силу нашого народу», — наголошують куратори проєкту.
За їхніми словами, експозиція присвячена символічній мові українського народного мистецтва — візуальній системі, яка століттями формувалася як спосіб пізнання світу, комунікації та збереження культурної пам’яті.
Твори сучасних майстрів присвячені символічній мові українського народного мистецтва — візуальній системі, що формувалася впродовж багатьох століть як інструмент комунікації, пізнання світу та збереження колективної художньо-естетичної памʼяті українців.
Писанки, килими, художнє ткацтво, ліжникарство, гончарні вироби, кераміка, дереворізьблення, скульптура — усі ці мистецькі творіння прикрашені знаками, що відображають навколишню природу, уявлення про побудову Всесвіту, час, місце людини в ньому.
Серед ключових орнаментальних мотивів — солярні знаки, дерево життя, меандрові композиції, хрести, сварги, ромби, кола, що постають як обереги та сакральні ініціаційні символи.
«Виставка „Знаки та символи у народному мистецтві“ — це важливий культурний та дослідницький проєкт, що актуалізує значення традиційної візуальної мови українського народу. У час, коли сучасний світ стрімко змінюється, збереження і дослідження національної художньої традиції стає критично важливим для формування майбутнього. Це мистецтво продовжує жити, надихає сучасних митців і впливає на новітні мистецькі практики», — розповідають в Національній академії мистецтв.
За їхніми словами, експозиція має на меті показати, як народне мистецтво слугує джерелом знань про тяглість художньо-мистецьких традицій, збереження давніх технік та засобів. Це не просто експозиція — це діалог поколінь, де кожен символ, кожна форма є зашифрованим посланням про світобудову, духовні цінності та культуру українського народу.
Виставка «Знаки та символи у народному мистецтві»
Коли: впродовж декількох тижнів, понеділок — п’ятниця з 11:00–17:00
Де: вулиця Бульварно-Кудрявська, 20
Вхід вільний
До теми: Ікона сьогодення: в Музеї Гончара демонструють сучасні твори сакрального мистецтва.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»