Ухвалою ВАКС від 18 квітня, Вищий антикорупційний суд продовжив дію покладених на ексголову “Нафтогазу” Андрія Коболєва процесуальних обов’язків. Серед них: заборона спілкування зі свідками та повідомляння суду про зміну місця проживання. Заборона на виїзд з України для Коболєва була скасована ще 11 березня 2025 року. Як свідчить текст ухвали ВАКС, судді прийняли відповідне рішення усупереч позиції прокурорів САП, повідомляє “Комерсант Український”.
“Попередньою ухвалою суду (від 11 березня, – ред.) відмовлено в продовженні строку дії обов`язку здачі обвинуваченому паспортів для виїзду за кордон. Відповідний обов`язок був покликаний максимально нівелювати ризик переховування ОСОБА_10 (Коболєва, – ред.) від суду. Разом з цим, ризик переховування є актуальним і обґрунтовується тяжкістю можливого покарання, матеріальним становищем ОСОБА_10, наявністю більш стійких соціальних зв’язків поза межам України, ніж у самій країні, тривалим проживанням ОСОБА_10 та його дружини за кордоном до часу повідомлення йому про підозру.
На теперішній час у зв`язку зі скасуванням обов`язку здачі паспортів для виїзду за межі території України обвинувачений ніяк не обмежений у можливості вільно залишити територію України. Таких же обмежень не має і його єдиний родич в Україні – дружина.
Стосовно ризику впливу на свідків прокурор зазначила, що кожна зі сторін кримінального провадження заявила певну кількість свідків. На теперішній час допитано лише одного свідка. Відтак ризик впливу залишається актуальним до моменту допиту усіх свідків. Просила клопотання задовольнити та продовжити строк дії існуючих обов`язків на два місяці”, – йдеться в ухвалі ВАКС з посиланням на позицію прокурорів.
Наразі Коболєв має право виїздити за межі України. Покладені на нього процесуальні обов’язки передбачають тільки:
-
повідомляти суд про зміну місця проживання;
-
утримуватись від спілкування з ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21.
Строк дії ухвали – до 18 червня 2025 року включно.
За версією НАБУ, Коболєв заволодів у 2018 році понад 229 млн грн – його дії кваліфіковані за ч. 5 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).
Ця стаття передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від 7 до 12 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.
Детективи НАБУ вважають, що Коболєв, обіймаючи посаду керівника “Нафтогаз”, “сам ініціював розгляд Наглядовою радою компанії питання про погодження виплати йому премії за досягнення вагомих цілей”, а згодом підготував зміни та доповнення до подання щодо премії за екстраординарні досягнення, визначивши собі її розмір у $10 млн.
НАБУ розслідує ще одну кримінальну справу проти ексголови “Нафтогазу” Коболєва.
Справа НАБУ за обвинуваченням ексголови “Нафтогазу” Андрія Коболєва у незаконній виплаті собі 229 млн грн премій наразі передана до суду та слухається у ВАКС (провадження №42018000000001782). Водночас в НАБУ наразі наявне ще одне кримінальне провадження проти Коболєва – №52023000000000177. І факти, що розслідують детективи у його межах, теж пов’язані з нарахуванням та виплатою Коболєву багатомільйонних премій.
У тексті відповідної Ухвали ВАКС, зокрема, зазначається, що провадження №52023000000000177 було виділено в окреме зі справи №42018000000001782. І стосується це нове провадження “обставин виплати Коболєву другої частини премії та погодження продовження дії трудового контракту”.