Затримка дипломатичного процесу означає, що майбутнє України і загалом європейської безпеки, ймовірно, буде визначатися подіями на полі бою.
Люди, ознайомлені з перебігом переговорів, зазначали, що у розмові з європейськими лідерами, яка відбулася після розмови з очільником Кремля Володимиром Путіним, Дональд Трамп дав зрозуміти, що переконаний у перемозі Росії, повторивши низку тез Кремля, повідомляє Bloomberg.
Ситуація на полі бою в Україні різко контрастує з дипломатичними зрушеннями на користь Путіна. Цього тижня він намагався виграти час у телефонній розмові з Трампом, який відмовився від вимог припинення вогню і погроз санкціями, що викликало побоювання в Європі, що він відходить від довгоочікуваного зобов’язання досягти швидкої мирної угоди.
В агентстві додають, що Трамп неодноразово критикував Зеленського – найпомітніше це було під час їхньої зустрічі Овальному кабінеті – і водночас не чинив особливого тиску на Путіна, про що свідчить його відмова від погроз запровадити більше санкцій, якщо Путін відмовиться від безумовного припинення вогню.
Коментарі Трампа свідчать про зростаючу втому від його ролі посередника, що підвищує ймовірність відмови від переговорів, які поки що принесли мало користі.
Джек Вотлінг, старший науковий співробітник з питань наземної війни в британському аналітичному центрі RUSI, сказав, що дипломатичний відступ CША грає на руку Путіну.
“Росія не може підтримувати операції нескінченно довго, але наразі Москва вважає, що її важелі впливу на Україну будуть зростати з часом. І оскільки Трамп чітко дав зрозуміти, що він вийде з переговорів, російські військові мають намір активізувати свої операції”, – сказав Вотлінг.
Проте, на думку Вотлінга, Кремль також стоїть перед складним вибором, оскільки війна триває.
“Хоча Росія може воювати ще два передвиборчі сезони з її нинішнім підходом до вербування, подальші наступальні операції до 2026 року, ймовірно, вимагатимуть подальшої примусової мобілізації, що є як політично, так і економічно складним завданням”, – додав він.
США змінили тон в мирних переговорах після розмови Трампа з Путіним. Трамп припустив, що Вашингтону не доведеться відходити від посередництва у переговорах між двома країнами.