Іноді, можливо, ви ставите будильник на 7:30 ранку, а прокидаєтеся о 7:28. Це може викликати подив, чому ваш організм забирає у вас цілих дві хвилини сну, або ви можете думати про те, чи здатні ви визначити час навіть у несвідомому стані, пише realsimple.
У вас збалансований графік сну
Ви прокидаєтеся раніше дзвінка будильника, оскільки дотримуєтеся режиму сну.
“Якщо ви лягаєте спати приблизно в один і той самий час кожної ночі, спите не менше семи годин, та прокидаєтеся в один і той самий час щоранку, при цьому відчуваєте бадьорість, ваш організм синхронізований зі своїм циркадним ритмом”, – говорить доктор медичних наук, фахівець в області медицини сну Андреа Мацумура.
Наш циркадний ритм, який можна охарактеризувати як внутрішній 24-годинний годинник, сигналізує організму, коли йому варто спати, а коли прокидатися. Цей процес частково регулюється ділянкою мозку, яка чутлива до зовнішніх чинників, таких як світло та темрява.
“Темрява викликає вивільнення мелатоніну, що сприяє нашому засинанню. Сонячне світло, яке проникає через ваші штори, активує ваш циркадний цикл і пробуджує вас”, – додає Мацумура.
Отже, дотримання стабільних годин сну та пробудження, а також правильна адаптація до освітлення допоможуть вашому циркадному ритму працювати злагоджено, точне та своєчасно, щоразу.
Ви переживаєте через пробудження
Можливо, ваше занепокоєння не проспати на роботу або на літак призводить до раннього пробудження.
“Коли організм очікує попереднє пробудження, він може вивільняти стресові гормони, такі як кортизол, ще до того, як задзвонить будильник”, – зазначає Мацумура.
У такій ситуації ви можете прокидатися кілька разів протягом ночі, хоча не пам’ятаєте про це.
Якщо таке відбувається із вами регулярно, і ви прокидаєтеся тривожними та з розмитим сприйняттям, ваш циркадний ритм може бути порушений. “Ті, хто є нічними совами і лягають спати після півночі, але мають прокидатися о 6 ранку, можуть відчувати гіпервірність у сні, наче сплять з одним відкритим оком”, — пояснює Мацумура.
Ви “запрограмували” своє пробудження
“Існують нейробіологічні дослідження, що підтверджують, як переконання може впливати на результат. Це можна спостерігати у спортсменів, які навчилися візуалізувати свій успіх, і цей успіх стає реальністю”, – пояснює Мацумура.
Отже, можливо, що деякі люди здатні прокидатися в запланований час без використання будильника.
Якісний сон є невід’ємною частиною добробуту та відновлення. Але сучасний ритм життя та стрес часто заважають належному відпочинку.
Регулярна нестача сну призводить до дратівливості, знижує продуктивність мислення, спілкування та регуляції емоцій. Рекомендується відкласти гаджети на 30-60 хвилин до сну, адже їхнє світло заважає виробленню мелатоніну. Якщо ви спатимете менше ніж 7 годин на добу, ризикуєте підхопити хронічні хвороби.