Йоганн Вольфганг фон Гете – один із найвідоміших і найвпливовіших письменників в історії європейської літератури. Його твори охоплюють різні жанри: від поезії до драматургії, філософських есе та наукових праць. Гете залишив незабутній слід не лише в літературі, але й у науці, філософії та культурі. Його життя та творчість сповнені неймовірних і захоплюючих фактів, які розкривають багатогранність його особистості і творчого генія.
- Гете написав свій перший твір, коли йому було всього 8 років. Це була невелика п’єса, яка відображала його ранню любов до літератури.
- Гете навчався на юридичному факультеті університету Лейпцига, але його більше цікавила література, філософія та мистецтво. У цей час він захопився писанням поезії та драм.
- Гете мав пристрасть до ботаніки та геології. Він вивчав рослини і навіть написав наукові роботи про розвиток рослин і структуру земної кори.
- Гете був послом у Веймарі і обіймав державні посади понад 25 років. Він вплинув на розвиток культури та політики цього міста, зробивши Веймар культурним центром Європи.
- Відомий твір Гете “Фауст” вважається одним із найвидатніших творів світової літератури. Він працював над ним протягом 60 років, удосконалюючи сюжет і персонажів.
- Гете був палким прихильником італійського Ренесансу. Він здійснив подорож до Італії, яка мала значний вплив на його творчість, зокрема на розвиток його естетичних поглядів.
- Гете захоплювався природознавством і навіть зробив важливе відкриття в оптиці. Він заперечував деякі теорії Ньютона про світло і кольори та розробив власну теорію кольорів.
- Його цікавили алхімія та містика. Він досліджував таємниці природи, вивчав філософію стародавніх цивілізацій і шукав відповіді на питання про людську душу та долю.
- Гете мав здатність до швидкого засвоєння мов і говорив кількома мовами, включаючи латину, французьку, італійську та англійську. Це дозволило йому читати твори в оригіналі і глибше занурюватися у світову літературу.
- Він захоплювався мистецтвом, особливо живописом. Під час навчання в університеті він навіть пробував себе як художник і створив кілька власних ескізів.
- Одним із найближчих друзів Гете був Фрідріх Шиллер. Їхня дружба була важливою для обох письменників і вплинула на розвиток німецької літератури.
- Гете мав велике почуття гумору і вважав сміх необхідним для гармонійного життя. Його веселі епістолярні твори та поетичні гуморески доводять його жваве сприйняття світу.
- Незважаючи на успіхи, Гете часто страждав від депресії. Він відчував емоційну кризу після втрати своїх близьких друзів та кохання, що знайшло відображення у багатьох його творах.
- Гете був великим любителем музики і особливо цінував твори Моцарта. Він вважав музику одним із найвищих мистецтв, здатних передати емоції, які неможливо виразити словами.
- Його перший великий успіх у літературі прийшов з романом “Страждання молодого Вертера”, який приніс йому світову славу. Цей твір мав величезний вплив на європейську молодь і навіть став причиною хвилі самогубств, відомої як “ефект Вертера”.
- Гете активно займався фізичними вправами і був прихильником здорового способу життя. Він вважав, що розум і тіло повинні розвиватися гармонійно.
- Гете був романтиком і мав кілька великих любовей у своєму житті. Його почуття до жінок часто надихали його на створення ліричних творів.
- Одним із улюблених місць Гете була природа. Він любив гуляти у лісі і часто брав натхнення з навколишніх краєвидів для своїх віршів і філософських роздумів.
- Гете вважав, що мистецтво повинно бути не лише красивим, але й навчальним. Він підтримував ідею, що справжній твір мистецтва має розкривати глибокі філософські ідеї.
- Його твори часто поєднували реальні події з елементами фантазії. Гете вмів створювати унікальний світ, де реальність і уява перепліталися, створюючи глибокий символізм.
- Гете був відомий своєю мудрістю та філософським підходом до життя. Він залишив після себе безліч афоризмів, які цитуються донині.
- Його вплив на німецьку літературу був настільки великим, що йому приписують створення поняття “Веймарського класицизму”. Цей напрямок об’єднував ідеї класицизму та романтизму.
- Гете вірив у силу освіти і був прихильником вільнодумства. Він вважав, що кожна людина має право на саморозвиток і духовне зростання.
- Його інтерес до давньогрецької культури проявився в його п’єсі “Іфігенія в Тавриді”, яка є переробкою давньогрецького міфу про Іфігенію. Він бачив у давньогрецькій трагедії зразок для сучасної драматургії.
- Гете залишався активним письменником до кінця свого життя. Навіть у старості він продовжував працювати над своїми творами і випускати нові книги.
- Його останні слова були “Mehr Licht”, що перекладається як “Більше світла”. Ця фраза символізує прагнення Гете до знання і просвітлення протягом усього його життя.
- Після смерті Гете його рукописи були ретельно збережені і опубліковані, що дозволило майбутнім поколінням познайомитися з його творчою спадщиною. Його твори і сьогодні залишаються джерелом натхнення для багатьох митців і науковців.
Йоганн Вольфганг фон Гете був не лише генієм літератури, але й мислителем, філософом і науковцем. Ці цікаві факти про його життя та творчість дозволяють краще зрозуміти багатогранність його особистості і те, чому він залишається однією з ключових фігур європейської культури. Його вплив продовжує жити і сьогодні, надихаючи нові покоління на творчі досягнення.
Йоганн Вольфганг фон Гете цікаві факти
Батьки Гете одружилися, коли його матері було 17, а батькові 38 років. З шістьох дітей, які у них народилися, в живих залишилися лише Йоганн Вольфганг і його сестра Корнелія Фрідеріка Крістіана.
Гете був дуже хворобливою дитиною і все своє життя прагнув до пізнання здорового способу життя. Правильне харчування, катання на їздовий коні, захоплюючі танці, повна відмова від шкідливих звичок, таких як куріння тютюну, вживання спиртного і проведення розгульного способу життя.
У 1756-1758 роках Йоганн Вольфганг відвідував державну школу. Після цього він і його сестра навчалися вдома у батька та 8 вихователів. Крім загальної освіти діти вчилися танцям, верховій їзді та фехтуванню.
Довгий час дружив з письменником Фрідріхом Шиллером.
Кращі твори Гете були написані після 50 років. Проживши 82 роки, він став відомий завдяки своєму знаменитому шедевру «Фауст».
Гете дуже любив і часто бував у Карлових Варах.
З 1806 по 1812 роки (крім 1809) він постійно їздив на відпочинок у Карлові Вари. В окремі роки він був у Чехії по 122 дні. Там він знайшов багато друзів, познайомився з новими людьми з чеської, австрійської та польської шляхти.
У 1812 році Гете познайомився з Людвігом ван Бетховеном. На той час Бетховен уже написав музику до багатьох пісень Гете.
Особисте життя
Протягом декількох років Гете листувався з Беттиной фон Арнім, яка була молодша за нього на 36 років. Переписка почалася в 1807 році (коли Гете було 58 років, а Беттине – 22) і закінчилася в 1811 році після сварки Беттіни з дружиною Гете. Відносини Гете і фон Арнім описані в романі Мілана Кундеи «Безсмертя».
14 жовтня 1806 Йоганн узаконив стосунки з Крістіаной Вульпиус. Всього у них було п’ятеро дітей, але вижив тільки старший син, всі інші вмирали, не проживши й двох тижнів.
Хоббі та таланти Гете
Гете дуже любив грати в шахи.
Письменник грав на клавесині та флейті.
Йоганн Гете займався фехтуванням та любив їздити верхи.
Гете дуже любив фіалки. Він засівав насінням фіалок всі підходящі для цього вулиці рідного Веймара. Ці квіти німці досі називають «квітами Гете». А німецькі садівники вивели величезну кількість сортів запашної фіалки, названих ними в честь героїв творів Гете.
Знав 6 іноземних мов. Ґете досконало вивчив латинську мову та французьку, був знайомий з грецькою, вивчав іврит та італійську. Він також знав англійську, що на той час було рідкістю.
Однією з найбільших колекцій мінералів в Європі володів Гете. Він збирав їх з екзотичних місць, які він відвідав. Гете мав колекцію з 17 800 зразків гірських порід.
Дивацтва Гете
Гете працював тільки в герметично закритому приміщенні без найменшого доступу свіжого повітря.
Гете терпіти не міг гавкоту собак, і запаху тютюнового диму.
Смерть
Гете помер від застуди 22 березня 1832, рівно опівдні, тобто в час його народження.
Останні слова Гете – «Будь ласка, закрийте вікно».
Весь світ знає ім’я Йоганна Гете, одного з найвидатніших письменників у світовій історії. Його творчість надихала сотні інших літераторів, які схилялися перед його талантом, причому не тільки німецьких. Але не всі знають, що він займався не лише художньою літературою – за своє життя Гете встиг відзначитися в історії також як філософ, натураліст, мислитель і державний діяч. Ми підготували 20 цікавих фактів про Йоганна Гете:
- у літературі Гете відзначився в найрізноманітніших жанрах, від поезії до драми і епосу.
- Безліч достовірних фактів біографії Гете дійшли до нас завдяки тому, що він сам склав свій життєпис.
- Деякі його твори, крім знаменитої трагедії “Фауст”, визнані шедеврами світової літератури.
- Разом зі ще кількома відомими письменниками Йоганн Гете сформував новий напрямок в літературі, який отримав назву “Буря і натиск”.
- Трагедію “Фауст” Гете писав протягом 60 років. Ідея книги виникла в ранній юності, а друга її частина була закінчена вже незадовго до смерті.
- Йоганн Гете з народження не відрізнявся міцним здоров’ям, тому протягом усього свого життя він приділяв йому особливу увагу: він займався спортом, суворо дотримувався правильного харчування і категорично відмовлявся від вживання алкогольних напоїв і куріння тютюну.
- Завдяки чудовій домашній бібліотеці батьків (в ній було більше 2000 книг), він уже в дитинстві читав грецьких класиків і твори німецьких поетів. Також він займався з запрошеними до будинку вчителями, які навчали його мов, фехтування, танців і верховій їзді. У підсумку він знав п’ять мов і був добре освічений.
- Вищу освіту Гете здобув у Лейпцігському і Страсбурзькому університетах, отримавши ранг доктора права. Але юриспруденція здавалася йому нудною.
- Своєму першому коханню він писав досить милі вірші, а для душі займався прозовою творчістю. Його ранні твори досить точно копіювали інших авторів, але пізніше він знайшов власний стиль.
- На честь Гете названі кратер на Меркурії і мінерал гетит, а в честь героїні його поеми “West-östlicher Diwan” названо астероїд (563) Зулейка, відкритий астрономами в 1905 році.
- Великий німецький прозаїк не переносив запаху часнику, тютюнового диму, людей в окулярах, гавкаючи собак і взагалі всілякого галасу. А ще він хотів працювати виключно в закритих приміщеннях без доступу свіжого повітря. Можливо, тому в нього часто паморочилося в голові. Також він мав панічний страх висоти.
- Батьки Йоганна Гете мали шестеро дітей, але четверо з них померли ще в дитячому віці, тому у письменника була тільки одна сестра.
- Коли батько Гете отримав у спадок величезний статок, він перестав працювати. Йому подобалося подорожувати різними країнами та отримувати нові знання, оскільки його дуже цікавила література.
- Свої перші вірші він написав у віці 10 років.
- Йоганн Гете не просто любив фіалки, а займався оригінальним способом їхнього розведення. Так, виходячи на прогулянку околицями свого рідного Веймара, він завжди брав із собою пакетик з насінням цих квітів і сіяв їх у всіх придатних для цього місцях.
- Великий письменник чудово малював. Якби його більше цікавив живопис, ніж література, він міг стати знаменитим художником.
- Одним із хобі Йоганна Гете була гра в шахи. Гравцем він був чудовим.
- З юності Гете ґрунтовно захоплювався мінералогією. Його «скарбниця» налічує 18 тисяч зразків, письменник збирав її понад 50 років.
- Його знаменитий “Фауст” насправді не був вигаданий ним від початку до кінця, він ґрунтується на старій легенді. А в основі легенди лежить реальна людина Йоганн Георг Фауст, бродячий лікар і авантюрист, якого вважали чаклуном.
- Будучи вже поважним старцем, у віці 73 років Ґете закохується у 18-річну Ульріку фон Лефетцов. Він зробив їй пропозицію руки та серця, але отримав відмову.
- Молодий Гете без пам’яті закохався у дочку пастора Фрідерику Бріон, з якою він мав яскравий, але короткий роман. Всі навколо вже вважали її нареченою, але поет несподівано зник, після чого надіслав їй листа, в якому повідомляв про те, що між ними все скінчено.
- Зі своєю дружиною Ґете повінчався лише через 18 років спільного життя з нею, тому що через її незнатне походження батьки його були проти такого шлюбу. Офіційно вони одружилися лише після того, як батьки поета померли з природних причин.
- У молодості він змушений був перервати навчання в університеті через туберкульоз, що загострився, і повернувся додому без наукового ступеня, що розбило серце батькові, який покладав на сина великі надії.
- Коли Гете було лише 4 роки, бабуся подарувала йому ляльковий театр. І вже в дитинстві юний поет почав писати перші свої п’єси, які і ставив на сцені цього театру.
- Дисертацію поета в університеті Страсбурга було присвячено питанням взаємодії церкви та держави. Вона не збереглася до наших днів, але відомо, що страсбурзькі богослови знайшли її образливою, а самого Йоганна Гете назвали “божевільним противником релігії”.
Йоганн Ґете — видатний німецький письменник, поет, мислитель, філософ, вчений і державний діяч. Передусім його ім’я асоціюється з трагедією “Фауст” — визнаним шедевром німецької та світової літератури. Але давайте дізнаємося більше фактів про цього різносторонньо обдарованого генія.
![](https://cdn.vogue.ua/i/original/media/image/64e/dc5/af7/64edc5af72c4a.jpg.webp)
НАРОДИВСЯ В ЗАМОЖНІЙ РОДИНІ
Йоганн Вольфганг фон Ґете народився 28 серпня 1749 року в німецькому місті Франкфурт-на-Майні у забезпеченій сім’ї. Його батько, Каспар Ґете, був юристом та імперським радником. А мати, Катарина Елізабет, була дочкою верховного судді. Дитинство майбутнього письменника було дуже радісним і безтурботним. При цьому, хоча їх сім’я була дуже багатою, Йоганн не був розпещеною дитиною.
ВЕЛИКА БІБЛІОТЕКА ТА КРАЩІ ВИКЛАДАЧІ
У домашній бібліотеці Ґете налічувалося близько 2000 книг, тому Йоганн багато читав, з раннього дитинства відрізнявся допитливістю і розсудливістю. Вже у 10 років він складав вірші. В 1756 році хлопець пішов у школу, але провчившись всього 3 роки, перейшов на домашнє навчання. Батьки наймали для нього кращих викладачів, які тільки були на той час в Німеччині. Цікаво, що окрім традиційних предметів, Йоганн цікавився малюванням, навчався верховій їзді, освоїв фехтування, займався танцями, а також грою на віолончелі та фортепіано.
СЕРЙОЗНА НЕПРИЄМНІСТЬ
Досягнувши 16-річного віку, Ґете успішно складає іспити в престижний Лейпцизький університет на юридичний факультет. Його батько мріяв, щоб Йоганн став юристом. Проте юнак приділяв увагу філософії, природознавству та літературі. Він ходив на різні світські заходи і часто брав участь у дискусіях про мистецтво. У Ґете з’явилося багато друзів, оскільки він був відкритою товариською людиною. Однак саме тоді в його біографії трапляється серйозна неприємність: у нього виявляють туберкульоз, йому доводиться повернутися додому, і зробити довгу перерву в навчанні.
![](https://cdn.vogue.ua/i/original/media/image/64e/dc7/d03/64edc7d039b59.jpg.webp)
ЗАБОРОНЕНИЙ ТВІР
Був момент, коли Ґете шалено закохався в Шарлотту Був, яку він побачив на балу. Але дівчина не виявляла до нього жодного інтересу і юнак впав у глибоку депресію. Важкий душевний стан врешті решт вилився в чудовий роман “Страждання юного Вертера”. Твір мав великий успіх, проте після його публікації в Німеччині було зафіксовано безліч випадків суїциду на ґрунті нерозділеного кохання. В деяких містах ця книга була заборонена через її негативний впливу на молодь.
“ФАУСТ”
У період з 1774 до 1832 року Йоганн Ґете писав свою безсмертну філософську драму “Фауст”, що стала одним з найбільш відомих творів у його біографії і вважається вершиною німецької поезії. Над цим твором письменник скрупульозно працював майже 60 років, доводячи до досконалості кожну фразу.
![](https://cdn.vogue.ua/i/original/media/image/64e/dc8/313/64edc83136042.jpg.webp)
ЛЮДИНА З ФОБІЙ
Ґете вів здоровий спосіб життя, але дуже багато речей у своєму оточенні він сприймав як перешкоди. Наприклад, не переносив запаху часнику, тютюнового диму, людей в окулярах, гавкучих собак і взагалі всякого галасу. А ще він хотів працювати виключно в закритих приміщеннях без доступу свіжого повітря. Можливо, тому в нього часто паморочилося в голові. А ще класик неймовірними зусиллями волі долав проблеми зі сном та патологічний страх висоти.
![](https://cdn.vogue.ua/i/original/media/image/64e/dc8/872/64edc88729433.jpg.webp)
КОЛЕКЦІОНЕР
З юності Ґете ґрунтовно захоплювався мінералогією. Його “скарбниця” налічувала 18 тисяч мінералів — письменник збирав її понад півстоліття. Він навіть був почесним членом Мінералогічного товариства. Ім’ям літератора ще за його життя було названо різновид залізняку — ґетит. Ще однією пристрастю Ґете були фіалки. Письменник настільки любив ці запашні квіти, що з кожної своєї поїздки завжди привозив нові сорти та відтінки. Він вирощував їх не тільки у себе вдома, але розсіював їх усюди по ходу своїх прогулянок на околицях рідного Веймара.
ВИРІЗНЯВСЯ ВЕЛЕЛЮБНІСТЮ
Не вистачить аркуша паперу, щоб перерахувати імена сердечних захоплень великого класика. У палкій любові до жінок письменник черпав натхнення для створення своїх шедеврів. Об’єктами його обожнення ставали як жінки поважного віку, так і зовсім юні дівчата. Однак, незважаючи на це, його єдиною любов’ю стала модистка Крістіана Вульпіус, разом з якою він прожив 30 років.
![Крістіана Вульпіус Крістіана Вульпіус](https://cdn.vogue.ua/i/original/media/image/64e/dc7/aa8/64edc7aa88cd9.jpg.webp)