Гаряче
11 Лют 2025, Вт

Цікаві факти про ярослава мудрого

5 березня в Україні вшановують князя Київської Русі Ярослава Мудрого, одного з найвидатніших правителів в українській історії. На честь Ярослава Мудрого в Україні, а портрет князя зображений на купюрі 2 гривні. За час його правління Київ став одним з найбільш освічених і найбагатших міст Європи. Тому біля біля київських Золотих воріт встановлено пам’ятник Ярославу Мудрому.

Розповість, чим прославився Ярослав Мудрий як київський князь, і які цікаві факти відомі про нього.

Ярослав Мудрий-коротка біографія

Ярослав Мудрий був сином іншого відомого князя Володимира Великого, який хрестив Київську Русь. У ранньому дитинстві батько Ярослав керував спочатку Ростовом, а потім Новгородом.

У 1014 році Ярослав підняв повстання проти свого батька за київський престол, але вже в 1015 році Володимир Великий помер. Після цього протягом декількох років він боровся за титул князя з братами і в підсумку переміг.

За час правління Ярослав Мудрий видав перший у Київській Русі звід законів “Руська правда”. Він вперше замінив тілесні покарання та страту на грошові штрафи. Також Ярослав Мудрий був великим полководців і ліквідував загрозу від печенігів для Київської Русі.

Дбав князь Ярослав і про культуру і релігію в державі. За його правління були побудовані храм Благовіщення, Золоті ворота, храм святого Георгія і святої Ірини, і кілька інших. Найважливішою з побудованих ним святинь була Софія Київська, яку Ярослав побудував на місці перемоги над печенігами. При Софії Київській була заснована школа богослов’я.

Чим прославився Ярослав Мудрий / фото Wikimedia

Для всіх своїх дітей Ярослав влаштував шлюби з членами королівських сімей різних європейських країн, за що його назвали “тестем Європи”. Завдяки цим шлюбам Київська Русь зміцнила своє політичне становище в Європі.

Цікаві факти про Ярослава Мудрого

  • У 2008 році Помісний собор ПЦУ канонізувала Ярослава Мудрого як святого благовірного князя.
  • День пам’яті Ярослава Мудрого випадає на 4 березня у високосні роки, і на 5 березня у невисокосні.
  • За життя Ярослава ніколи не називали Мудрим. Це прізвисько з’явилося в історичних роботах лише в 18-19 столітті.
  • Після смерті Ярослав був похований у саркофазі в Софії Київській. Саркофаг зберігся до наших днів, але останки князя з нього безслідно зникли. Замість них в саркофазі були виявлені останки невідомих жінок. Місцезнаходження праху Ярослава невідоме.
  • Відомо, що князь дуже любив читати, і можливо у нього була величезна бібліотека. Однак місце розташування його бібліотеки невідоме, і навіть факт її існування не доведений.
  • На честь нього в Україні названо Орден князя Ярослава Мудрого, який вручають за заслуги перед Україною. Такий орден є у президента Польщі Анджея Дуди, президента Молдови Майї Санду і колишнього японського імператора Акіхіто.
  • Відомо, що Ярослав Мудрий був не дуже хорошим воїном, бо він кульгав.

Ярослав Мудрий народився в 980 році. Це другий син Володимира Великого і полоцької князівни Рогнеди.

Історики вважають, що Ярослав не був старшим сином Великого князя Володимира. Крім того, дослідження останків показали, що Ярослав Мудрий був кульгавим. А фізичне каліцтво для того часу було серйозною перешкодою на шляху до влади, адже не в варязьких традиціях було віддавати правління тому, хто не зможе показати себе на полі бою. Але Ярослав переміг кульгавість, компенсувавши її залізною волею. Він привчився їздити в сідлі, що з його хворобою далося йому не просто, і відтепер на коні відчував себе набагато впевненіше, ніж на землі.

Ярослав прийшов до влади тільки після тривалої міжусобної боротьби зі своїми братами, кожен з яких засідав у своєму граді. «Ударною силою» Ярослава Мудрого були нормандські найманці і варязькі конунги.

Ярослав отримав прізвисько “Мудрий” завдяки своїй державницькій, освітній та культурній діяльності.

У Новгороді Ярослав спеціально для них заснував «двір для приїжджаючих» – місце постійного перебування скандинавських воїнів. Жили вони там, в розкоші і багатстві. Ярослав опікувався і скандинавською знаттю, одним з його воєвод був норвезький конунг Едмунд Рінгссон, якому обвинувачують в убивстві Буріцлава, в образі якого історики бачать мученика Бориса Володимировича.

З усіх благ, які Ярослав Мудрий привіз на Русь, найціннішим придбанням називають його дружину Інгігерду, шведську принцесу. Дочка Олафа Шетконунга, Ірина стала справжнім благом для країни, вона зіграла не останню роль, як у розвитку міжнародних зв’язків, так і в релігійних питаннях, зокрема, саме вона заснувала перший у Києві жіночий монастир. Треба зазначити, що історія з одруженням великого князя і Інгегерди, вийшла вельми делікатна. Наречена, буквально, втекла з-під вінця. До сватання Ярослава вона була вже заручена з норвезьким конунгом Олавом Харальдсоном, згодом відомим як Олав Святий – перший християнський король Норвегії. Він зажадав її в обмін на підписання мирного договору зі Швецією. Однак коли Олав з усією свитою приїхав забирати наречену, то виявилося, що її ось уже кілька місяців тому одружили з Ярославом. Олав Харальдссон був сильно розгніваний, але за особисті образи мстити не став. В якості приданого Інгігерда принесла Ярославу землі навколо Ладоги.

Ярослав мав одного сина від першого шлюбу і шість синів від другого шлюбу.

Ярослав Мудрий у 1037 році заснував першу відому на Русі бібліотеку при Софіївському соборі. Також він заснував першу школу в Києві, де викладали релігію, філософію та право та інші предмети.

Мабуть, однією з головних загадок Ярослава є місцезнаходження його легендарної бібліотеки, яка нібито містить багате зібрання рукописів і манускриптів, що можуть пролити світло на темні плями в історії Русі. Єдина згадка про неї належить до 1037 року і міститься в «Повісті временних літ». За нею передбачається, що дорогоцінне зібрання повинно було знаходитися в Софійському соборі. Вважають, що книги могли бути викрадені Батиєм в часи татаро-монгольської навали.

За правління Ярослава в Києві було збудовано Софійський собор, один із найвизначніших храмів Київської Русі та Золоті ворота. Також він заснував багато інших міст, зокрема Ярославль на Волзі і Ярославль в сучасній Польщі (названі його ім’ям) та Юр’єв (Гюргев, названий на ім’я його св. покровителя Георгія Побідоносця).

За часів правління Ярослава було створено один із перших збірників законів Київської Русі — Руська Правда. Це був кодекс, який регулював правові відносини і став основою для подальшого розвитку права на українських землях. Завдяки князю тілесні покарання та страту почали замінювати на грошові штрафи. Лише декілька найтяжчих злочинва каралися смертною карою.

Ярослав Мудрий продовжив політику християнізації, розпочату його батьком Володимиром Великим. Він сприяв будівництву церков, монастирів і поширенню християнства, яке зміцнювало єдність держави. За час його правлянні було засновано також перші монастирі на Русі: св. Юрія, св. Ірини і славний Києво-Печерський 1051 р., які стали важливими культурними осередками, в яких писалися літописи, були школи іконописання.

Він мав 10 детей.

Ярослав Мудрий відомий своїми династичними шлюбами. Його доньки були одружені з європейськими монархами. Ці шлюби зміцнили міжнародний вплив Київської Русі.

Час правління Ярослава Мудрого вважається періодом розквіту Київської Русі. Київ став одним із найвпливовіших міст Європи.

Портрет князя зображений на купюрі та монеті 2 гривні.

Князь Київської Русі Ярослав Мудрий неспроста заробив таке грандіозне прізвисько. Його політика відрізнялася далекоглядністю і виваженістю рішень, і він істотно зміцнив позиції Києворуської держави. З дитинства виховувався, щоб одного разу очолити народ, він виправдав всі покладені на нього надії і увійшов в історію, як один з найвидніших правителів Київської Русі.

  1. Він вів свій рід від самого Рюрика.
  2. У 2004 році Ярослав Мудрий був зарахований до лику святих.
  3. Шлях Ярослава Мудрого до влади був важкий, і супроводжувався довгої боротьбою з братами.
  4. Ярослав був князем Новгородським, і Київським.
  5. Князь дуже любив читати. Його легендарна бібліотека досі розшукується істориками і археологами.
  6. Ярослав Мудрий вважав династичні шлюби дуже корисними для зовнішньої політики. У нього було десять дітей, і він через роки став батьком і дідом безлічі європейських правителів.
  7. У минулому столітті прах князя зник з його саркофага, і до сих пір невідомо, де він зараз перебуває.
  8. Ярослав Мудрий доклав руку до написання першого на Київській Русі зводу законів, «Руській правді».
  9. Одним з онуків князя був Володимир Мономах.
  10. Достовірно відомо, що Ярослав Мудрий накульгував. Можливо, саме через неможливість особисто блищати на полі бою він розвивав свої розум і волю. І, судячи з того, що народ прозвав його «Мудрим», дуже успішно.
  11. Під час перебування князем Новгородським він активно залучав на військову службу вікінгів, яким добре платив. Загони сіверян представляли собою грізну військову силу.
  12. Дочка Ярослава Мудрого, Ганна, стала дружиною французького короля Генріха Першого.
  13. Дружиною князя була шведська принцеса, яка згодом заснувала в Києві перший жіночий монастир.
  14. Одна з державних нагород України називається «Орден князя Ярослава Мудрого».
  15. Дочка Ярослава Мудрого по імені Єлизавета, яку вікінги звали «Елісіф» , стала дружиною спершу одного з королів Норвегії, а потім і короля Данії.
  16. Далеким нащадком великого князя є американський президент Дональд Трамп. Його генеалогічне древо тягнеться від французької королівської династії, яка, в свою чергу, пов’язана з Ганною Ярославною.
  17. Два заснованих Ярославом Мудрим міста носять його ім’я – Ярославль в Росії і однойменне місто в Польщі.
  18. Він започаткував практику перекладів іноземних рукописів і книг на давньоруську мову.
  19. В епоху правління Ярослава Мудрого Київ став одним з найбільш великих і розвинених європейських міст.
  20. Саме цей князь поклав початок передумов об’єднання руських князівств в незбиране держава, яке і відбулося через століття.

Ярослав Мудрий – один із найвизначніших правителів Київської Русі, чия діяльність вплинула на формування державності та культури. Його правління стало епохою розквіту, коли Київська Русь досягла піку своєї могутності. Ось 23 цікаві факти про Ярослава Мудрого, які розкривають його величну постать.

  1. Ярослав Мудрий народився приблизно у 978 році. Він був сином Володимира Великого та Рогнеди Полоцької.
  2. Своє дитинство Ярослав провів у Новгороді, де здобував навички управління.
  3. У молоді роки він отримав прізвисько «Хромий» через травму ноги.
  4. Ярослав Мудрий став князем Київської Русі у 1019 році після перемоги над братом Святополком Окаянним у боротьбі за престол.
  5. Він сприяв поширенню християнства, продовжуючи справу свого батька Володимира Великого.
  6. За правління Ярослава була створена «Руська правда» – перший писаний кодекс законів на Русі.
  7. Київ за Ярослава перетворився на один із найвеличніших культурних і політичних центрів Європи.
  8. У 1037 році був збудований Софійський собор у Києві, який став символом духовності та освіти.
  9. Ярослав заснував першу бібліотеку при Софійському соборі. Це стало початком розвитку освіти на Русі.
  10. Він одружився з Інгігердою, дочкою шведського короля Олафа, що зміцнило дипломатичні зв’язки.
  11. Дочки Ярослава стали королевами європейських країн: Анна – Франції, Єлизавета – Норвегії, Анастасія – Угорщини.
  12. Він активно укладав династичні шлюби, що сприяло зміцненню міжнародних зв’язків Київської Русі.
  13. Ярослав Мудрий побудував Золоті ворота у Києві, які стали в’їздом до міста і символом його величі.
  14. За правління Ярослава була проведена реформа судочинства, що сприяло стабілізації суспільства.
  15. Ярослав займався активною розбудовою міст і зміцненням оборонних укріплень.
  16. Під його керівництвом Київська Русь уклала мирні угоди з багатьма країнами Європи.
  17. Ярослав був прихильником освіти та підтримував розвиток шкіл і монастирів.
  18. Він запровадив систему спадкоємності влади, яка мала забезпечити стабільність держави.
  19. Ярослав сприяв поширенню літописання. Літописці залишили багато згадок про його правління.
  20. Він був покровителем мистецтв і заохочував створення ікон та мозаїк.
  21. Ярослав Мудрий помер 20 лютого 1054 року. Його поховали у Софійському соборі, де його саркофаг зберігається й сьогодні.
  22. Його правління стало періодом «золотого віку» Київської Русі, коли країна досягла вершини своєї могутності.
  23. У 2008 році на честь Ярослава Мудрого в Україні заснували орден його імені, що є однією з найвищих державних нагород.

Ярослав Мудрий був не лише видатним правителем, а й людиною, яка заклала основи для подальшого розвитку Київської Русі. Його діяльність залишила глибокий слід в історії України та всієї Європи.