За інформацією ДУ «Київський міський центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України», тільки у квітні зареєстровано 29 випадків захворювання.
Як повідомила директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург, це майже у 2,5 раза більше, ніж за весь І квартал 2025 року.
Саме у квітні–травні в Києві зафіксовано 4 вогнища кору, зокрема в навчальних закладах.
«Кір — не просто небезпечне захворювання. Воно відрізняється високою контагіозністю. Тобто зараження на кір відбувається дуже легко, тож сама хвороба дуже швидко поширюється. За цих умов украй важливо, щоб люди, які контактували з хворими, були вакциновані», — наголосила Валентина Гінзбург.
Вона нагадала, що специфічного противірусного засобу для лікування кору не існує.
«Тільки вакцинація і наявність специфічних поствакцинальних антитіл буде захистом від розвитку важкого перебігу хвороби», — заявила керівниця департаменту.
Саме щеплення з високою ймовірністю убезпечить від захворювання. А якщо вакцинована людина все ж таки заразилась, хвороба протікатиме легше та не лишить тяжких ускладнень.
Ускладнення доволі небезпечні, особливо для дітей до 5 років, людей старшого віку, вагітних жінок.
«Серед ускладнень кору — отит, бронхіт, пневмонія. І навіть міокардит та енцефаліт, що можуть призвести до смерті. Захворювання на кір під час вагітності загрожує здоров’ю і жінки, і ненародженої дитини — від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи викидня», — застерегла директорка профільного Департаменту.
Валентина Гінзбург пояснила, що імунопрофілактика убезпечує не лише одну конкретну людину. Імунопрофілактика захищає суспільство від епідемій і спалахів небезпечних інфекційних хвороб.
Утім відбувається це лише за умови достатньої кількості вакцинованих. Лише тоді формується колективний імунітет, і можна почуватися в безпеці.
Українці стали забувати про епідемію кору, що розпочалася в 2017 році та охопила всю країну. Й більшість хворих зараз, а також тих, хто з ними контактував, — не вакциновані або мають лише одне щеплення.
«Це створює ризик збільшення хворих. І особливо сьогодні, коли діти багато часу проводять в укриттях — компактних приміщеннях, які неможливо повноцінно провітрювати. Дитина „приносить“ хворобу додому, заражені батьки — у транспорт, до робочих колективів. Так ми отримуємо великий ризик епідемії», — зазначила Валентина Гінзбург.
Вона закликала бути особливо уважними до самопочуття дітей і власного. При найменших ознаках захворювання — залишатися вдома та звертатися до лікаря.
«Та головне — перевірте вакцинальний статус своєї дитини. І якщо відстали від календаря щеплень — наздоганяйте. Сімейний лікар або педіатр проконсультує та допоможе в цьому. Також подбайте про себе. Якщо не пам’ятаєте, чи були вакциновані або, чи хворіли, перевіртеся на імунітет до кору. Здайте відповідний аналіз крові. Якщо антитіла до вірусу відсутні, — вакцинуйтеся», — закликала Валентина Гінзбург.
Не нехтувати масковим режимом, особливо у закритих приміщеннях із великою кількістю людей, слідкувати за гігієною рук, провітрювати, регулярно робити вологе прибирання.
«Вечірній Київ» публікував інтерв’ю про те, як зберегти здоров’я щитоподібної залози: розмова з хірургом-ендокринологом Андрієм Дінцем.