Нещодавно в Музеї української діаспори відбулося урочисте відкриття експозиції «Віктор Цимбал. Архів. Колекція», присвяченої життю і творчості українського художника-емігранта та військового армії УНР.
«Художник Віктор Цимбал найбільш відомий як автор рекламних плакатів для світових корпорацій Coca-Cola, General Motors, Opel, Nestle та багатьох інших. Проте для багатьох українців його ім’я не є широко популярним. Тож, наша експозиція не лише розповідає сучасникам про життєвий та творчий шлях цього талановитого митця, але розкриє невідомі сторінки з його архівів, який відтепер став частиною колекції нашого музею», — розповідають в Музеї української діаспори.
Серед унікальних архівних документів в експозиції представлені: посвідчення про закінчення Другої київської гімназії, видане Міністерством народної освіти УНР, аргентинське посвідчення й візитівки художника різних років, запрошення на першу персональну виставку мистця в Буенос-Айресі 1936 року, твори живопису, виконані в далекій Аргентині у 1950-х роках, графічний портрет Павла Скоропадського, створений Вікором Цимбалом після звістки про трагічну загибель Гетьмана, а також рідкісні антирадянські карикатури 1940-1950-х років, що в умовах сучасної російсько-української війни сприймаються як ніколи гостро й актуально.
Також експозицію доповнюють архівні світлини з навчання Віктора Цимбала в Празькій Художньо-Промисловій школі, виставок в Буенос-Айресі й Нью-Йорку, спільні фото з відомими українськими діаспорянами, зокрема видатною примою балериною Ромою Приймою-Богачевською.
«Експозиція „Віктор Цимбал. Архів. Колекція“ продемонструє перші результати наукового дослідження архіву Віктора Цимбала, переданого в колекцію Музею української діаспори наприкінці 2024 року правнуком художника Антоном Цимбалом, який зараз перебуває в лавах ЗСУ. Експозиція стане частиною музейної виставки „Я вернусь до своєї Вітчизни…“ й буде доступна для перегляду на постійній основі», — розповідає Ганна Лексіна, мистецтвознавиця, кураторка експозиції, директорка Музею української діаспори.
Також відвідувачі музею зможуть переглянути короткометражне відео, що підкреслює масштабність архіву та значущість внеску Віктора Цимбала в українську мистецьку спадщину.
Довідка.
Віктор Цимбал (1901-1968) був видатним художником, графіком, театральним декоратором і громадським діячем. Служив у лавах армії УНР і у 1920-1922 роках перебував у таборах для інтернованих в Ланцуті, Вадовицях та Каліші. Навчався в Київській художній школі у Володимира Менка (1919), а також у Празькій вищій художньо-промисловій школі у професорів Карела Машка, Йосифа Шуссера і Френтішека Киселі (1923-1928). Вивчав театральне мистецтво в Національному театрі в Празі у 1926 році.
У 1925 році здобув першу премію на національному конкурсі за графічний портрет Ф.Палацького. Його роботи були представлені на виставці української графіки в Берліні (1931), а також на виставках у Буенос-Айресі, Нью-Йорку та Детройті. Він проживав у Буенос-Айресі (1928-1960) і Нью-Йорку (1960-1968), був членом Спілки українських національних і літературних митців (СУНЛМ) з 1949 року та Об’єднання митців українців Америки (ОМУА), активно брав участь у їх виставках. Отримав визнання як графік-рекламіст, організував «Просвіту» в Аргентині (1931) і був одним із засновників Конгресу українців та Українського дому в Аргентині.
Віктор Цимбал отримав численні нагороди, включаючи золоті медалі за кращі роботи в галузі графіки та промислової реклами (1948, 1949, 1955, 1957). Він створював проєкти державних документів для урядів Аргентини, Бразилії, Уругваю та Чилі, займався оформленням українських національних свят.
У своїй графіці наслідував майстрів XVIII століття, таких як брати Леонтій та Олександр Тарасевичі, Іван Щирський. Автор відомих художніх творів, таких як «Золоті ворота в Києві», «Кам`яна баба», «Капище Перуна», «Непорочна», а також графічних портретів Івана Мазепи, Тараса Шевченка, Володимира Доманицького, Павла Скоропадського та інших. Він створив обкладинки книжок Миколи Аркаса, Олександра Лотоцького, Сидора Воробкевича, Бориса Грінченка.
Його твори зберігаються у приватних збірках та галереях України, Франції, Чехії, Аргентини й США.
Виставка «Я вернусь до своєї Вітчизни…»
Коли: ср.-нд. 11:00-18:00 (каса — до 17:15), пн. і вт. — вихідні.
Де: вулиця Князів Острозьких, 40-б
Вартість квитків: 200 грн (пільговий — 100 грн)
До теми: Місце, де зберігається національна ідентичність: музею української діаспори виповнюється 25.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»