Міжнародний проєкт Talking Statues відтепер в Україні: 5 пам’ятників козакам заговорили зірковими голосами. Зокрема у Києві «заговорив» гетьман Пилип Орлик. Озвучили також пам’ятник Івану Мазепі у Полтаві, Антону Головатому в Одесі, Юрію Кульчицькому у Львові, Дмитру Вишневецькому у Запоріжжі.
Ініціатива Talking Statues («Статуї, що говорять») працює в усьому світі. Завдяки її зусиллям ожили десятки памʼятників: від Ганса Крістіана Андерсена в Нью-Йорку та королеви Вікторії у Лондоні до Юлія Цезаря в Римі та Жанни дʼАрк у Парижі. До озвучення видатних постатей долучились лауреати премії «Оскар» Меріл Стріп, Віола Девіс, Зої Салдана та інші.
Тепер завдяки ГО Ukraine WOW та мережі мультимаркетів «Аврора» відомий проєкт запрацює і в Україні. Консультантом проєкту виступив український історик Олексій Сокирко.



«Ми неодноразово бачили за кордоном Talking Statues та мріяли запустити цю ініціативу в Україні. Проте навіть не очікували, що на наш запит відреагують так блискавично. Виявилося, що родина засновника Talking Statues Девіда Пітера Фокса має українське коріння… І, звісно, ми дуже щасливі, що проєкт підтримали старі друзі України — Марк Гемілл, Марк Стронг та Стівен Фрай. Сподіваємося, невдовзі пам’ятники українським діячам заговорять і за кордоном, й історії української культури будуть поширюватися у наших країнах-партнерах», — діляться засновниці Ukraine WOW Ярослава Гресь та Юлія Соловей.
Достатньо навести камеру смартфона на QR-код біля монумента — і на екрані з’явиться «вхідний дзвінок» від постаті, якій присвячено монумент. Зокрема Пилип Орлик «розповідає» про першу конституцію — договір між правителем та козаками, еміграцію, у якій він опинився не з власної волі, а також те, що все життя на чужині присвятив тому, щоб знайти союзників для звільнення України від російської імперії.
Хто кого озвучив:
— Івана Мазепу — гетьмана, який ще триста років тому боровся за свободу України від російських загарбників, озвучили актор театру і кіно, офіційний голос Ральфа Файнза і Крістофа Вальца в Україні Андрій Самінін та британський актор і письменник Стівен Фрай.
— Пилипа Орлика — гетьмана України, автора однієї з перших у світі конституцій озвучили український актор, офіційний голос S.T.A.L.K.E.R.2 Олександр Лаптій та американський актор, зірка кіносаги «Зоряні війни» Марк Гемілл.
— Антона Головатого — козацького отамана, засновника та першого командира Чорноморської козацької флотилії озвучили музикант, фронтмен гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та міжнародний редактор з питань оборони й безпеки у The Guardian Ден Саббаг.
— Юрія Кульчицького — козака та дипломата родом із Галичини, відомого участю в звільненні Відня від османської облоги та відкриттям однієї з перших кав’ярень у Європі, озвучили український актор Роман Луцький («Відблиск», «Антарктида») та британський актор Марк Стронг («Кінгсмен», «Шерлок Холмс»).
— Дмитра Вишневецького — засновника першої козацької січі, одного з організаторів запорозького козацтва озвучили український актор, режисер та засновник проєкту «МУР» Олександр Хоменко та британський фотограф-документаліст, очільник Legacy of War Foundation і перший Уповноважений ООН з прав людей з інвалідністю в умовах війни Джайлз Дьюлі.
Посилання, які у QR-кодах на табличках біля памʼятників (доступно з телефону):
Івану Мазепі у Полтаві (українською та англійською)
Пилипу Орлику в Києві (українською та англійською)
Антону Головатому в Одесі (українською та англійською)
Юрію Кульчицькому у Львові (українською та англійською)
Дмитру Вишневецькому у Запоріжжі (українською та англійською).
Читайте також:
Київські локації, пов’язані з Конституцією України
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»