Підписавши угоду про природні ресурси, Україна повернула прихильність президента США Дональда Трампа.
Угода підтверджує відданість Сполучених Штатів Америки безпеці, відновленню та реконструкції України, зазначила українська міністерка економіки Юлія Свириденко, пише Bloomberg.
“Ця стратегічна угода дає Вашингтону пріоритетний доступ до українських природних ресурсів, включно з алюмінієм, графітом, нафтою та газом. Документ підписано після кількох тижнів напружених переговорів. Він став проривом у відносинах між адміністрацією Трампа та Києвом”, – йдеться у повідомленні.
Після провалу лютневого візиту до Вашингтона, коли Володимир Зеленський покинув столицю США без домовленостей на тлі конфлікту в Овальному кабінеті. Нова угода символізує відновлення довіри Трампа до Києва.
“Я казав йому, що це дуже добре, якщо ми зможемо укласти угоду, яку він підпише”, – сказав Трамп про зустріч із Зеленським під час похорону Папи Римського Франциска.
Водночас Трамп особисто оголосив про досягнення домовленостей:
“Ми уклали угоду, згідно з якою наші гроші будуть у безпеці, згідно з якою ми зможемо розпочати видобування та робити те, що нам потрібно. Це також добре для них, тому що на місці буде присутність американців, і ця присутність не дозволить багатьом зловмисникам потрапити в країну або, звичайно ж, в район, де ми проводимо видобування”.
Згідно з угодою, США отримають першочергове право на прибутки від проєктів, а половина доходів піде на спеціальний фонд відбудови України. Цей фонд також частково компенсуватиме майбутню американську військову допомогу.
“Ця угода чітко сигналізує Росії, що адміністрація Трампа віддана мирному процесу, зосередженому на вільній, суверенній та процвітаючій Україні в довгостроковій перспективі. І, щоб було зрозуміло, жодній державі чи особі, яка фінансувала чи постачала російську військову машину, не буде дозволено отримувати вигоду від реконструкції України”, – наголосив міністр фінансів США Скотт Бессент.
Попри те, що угода не містить гарантій безпеки, вона знімає частину напруги між країнами. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що США відмовилися від вимоги повернення вже наданої допомоги, що раніше озвучувалося як вимога $500 млрд у вигляді корисних копалин.
Угода також дозволила відновити припинений в лютому обмін розвідданими.
“Будь-який позитивний крок, будь-що, що допомагає підтримувати залученість США, варто зробити”, – підкреслив Чарльз Лічфілд з Atlantic Council’s GeoEconomics Center.
Надра, інфраструктура та природні ресурси України не входять до умов угоди зі США.
Україна лише здійснює внесок з нових ліцензій, з нової ренти, на корисні копалини – це буде 50 відсотків у цей фонд грошима.