Україна має диктувати правила: Залужний закликав до нової політики

Валерій Залужний підкреслив, що Україні необхідно інтегруватися у нову архітектуру безпеки. ФОТО: Генштаб

Україна повинна не тільки просити про підтримку.

Необхідно формувати стратегічне бачення своєї майбутньої ролі в безпековій архітектурі світу. Про це зазначив посол України у Великій Британії і колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у своїй статті для Української правди.

Залужний вказує на те, що наша країна повинна стати ключовим елементом стабільності в новому глобальному порядку, оскільки результати війни з Росією суттєво вплинуть на його формування. В такому контексті Україні слід активніше інтегруватися в безпекові альянси, без яких її виживання є неможливим, а без самої України – недоцільним створенням цих альянсів.

Колишній головнокомандувач підкреслює, що Україні варто перейти до системного і проактивного формування запитів на підтримку, що ґрунтуються не лише на нинішніх викликах, але й на динаміці змін на полі бою. Це потребує запуску аналітичної кампанії, спрямованої на уряди, парламенти, експертів та громадськість партнерів, насамперед у США.

“Одне з ключових завдань – переконати США, що відсутність підтримки Україні є величезним геополітичним ризиком. Якщо Америка відмовиться від ролі гаранта безпеки, це може загрожувати її глобальному лідерству,” – акцентував дипломат.

Залужний вважає, що цей підхід дозволить зменшити вплив політичних змін і забезпечити стабільне, довготривале партнерство, особливо в оборонній сфері.

Не менш важливо, наголошує він, донести до США важливість врахування швидкості розвитку сучасних озброєнь і технологій. Отже, важливо залучити Вашингтон до модернізації українського арсеналу, що проходить випробування в війні з РФ. Залужний вважає, що досвід України може стати основою для розробки нових видів зброї.

“Необхідно залучити США до формування технологічного майбутнього війни. Для цього, наприклад, можна започаткувати спільний аналітичний центр, де українські та американські експерти зможуть оцінювати події і пропонувати рішення,” – запропонував він.

Таке співробітництво дозволить вибудувати системну, зважену взаємодію, позбавлену емоційної чи політичної нестабільності. Залужний наводить як приклад модель відносин між США та Ізраїлем, закріплену ще у 1989 році. Завдяки інституційній комунікації Ізраїль отримав статус головного союзника поза межами НАТО, що юридично гарантує стабільну оборонну взаємодію та зобов’язує США відповідати на запити союзника.»

“Україні також потрібен такий формат – з чіткими процедурами, зрозумілою логікою і довгостроковою стратегією. Декларації мають трансформуватися в зобов’язання,” – підсумував Залужний.

Валерій Залужний вважає, що Україні не варто вірити у повернення кордонів 1991 року.

У Росії більше ресурсів для продовження цієї війни, ніж в України.

“Сподіваюся, що в цьому залі більше немає тих, хто вірить у диво чи чудо, яке принесе Україні мир і повернення кордонів 1991 або 2022 року, після чого наступить загальне щастя. На мою особисту думку, поки у ворога є ресурси і можливості завдавати удари по нашій території та проводити спроби наступу, він буде це робити,” – зазначив Залужний.