Вже зафіксовано перевезення понад 130 млн тонн вантажів за українським морським коридором.
З них 81 млн тонн – це аграрна продукція, як повідомляє віце-прем’єр-міністр з відновлення України та Міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.
“Українське зерно та продукти харчування продовжують надходити до численних країн, зокрема до тих регіонів, де морські поставки залишаються єдиним життєздатним маршрутом – від країн Азії до Латинської Америки. Це сприяє підтримці стабільності на світовому продовольчому ринку, навіть незважаючи на четвертий рік повномасштабної війни в Україні”, – зазначив він.
За словами Кулеби, до початку великої війни 94% української аграрної продукції експортувалися морем. Наразі цей показник складає 90%. Величезна частина експорту продовольства продовжує реалізовуватися через морські шляхи, що є життєво важливим для української економіки, фермерів, міжнародних партнерів та мільйонів людей, які чекають на українське зерно.
Протягом цього періоду з портів Великої Одеси вийшло понад 5 тис. суден. Обсяг перевезення включає як аграрну продукцію, так і інші критично важливі вантажі, такі як метал, руда, добрива та гуманітарна допомога.
Міністр підкреслив, що коридор функціонує незважаючи на регулярні ракетні атаки. З початку його роботи пошкоджено 423 об’єкти портової інфраструктури, 32 цивільних судна отримали пошкодження, внаслідок чого 115 людей отримали травми, є жертви.
Він додав, що діяльність портів продовжується завдяки професіоналізму та витримці людей, які забезпечують навантаження, логістику, супровід, охорону та координацію в умовах постійного ризику.
“Я вдячний кожному за їх розумні зусилля. Щодня ми працюємо для забезпечення стабільності економіки України, аграрного сектору та міжнародних партнерів. Цей напрямок держава тримає під особливим контролем, щоб зберігати темп експорту, підтримувати національну економіку та виконувати зобов’язання перед світом”, – наголосив Кулеба.
Європейська комісія затвердила обмеження на експорт української аграрної продукції до ЄС, які наберуть чинності 6 червня та діятимуть до кінця 2025 року.
На ринок ЄС дозволено поставити 583,33 тис. тонн пшениці, борошна та меслину, тоді як для кукурудзи встановлено обсяг у 379,167 тис. тонн. Обсяг ячменю не повинен перевищувати 204,167 тис. тонн.