Лідер Народного руху України В’ячеслав Чорновіл 21 червня 1992 року в Переяславі-Хмельницькому скасував угоду 1654 року між Військом Запорізьким і Москвою. У місті відбулася Велика рада Українського козацтва, де Чорновіла обрали гетьманом.
Козаки одностайно проголосили про зречення присяги на вірність московському цареві.
“Відтоді й доти, поки світитиме сонце над Україною, стара присяга цареві московському більше не має сили, оскільки козацтво її зрікається, готове дати клятву лише нашому народу, служити лише йому, і нашій рідній Україні, не шкодуючи свого життя заради її свободи, честі і незалежності. Від присяги, даної козаками на цьому місці, ми зрікаємося, у чому хрест цілує гетьман Українського козацтва та вся Генеральна старшина й отамани”, – читав текст зречення Чорновіл.
На цій ж Раті було складено нову присягу на вірність Україні.
“Тож, буде в Москві цар чи ні, а козаки відтепер служитимуть тільки своїй Україні”, – присяглися після зречення.
Гетьман тричі запитував козаків: “Чи буде це ваша згода?”, на що тричі злагоджено прозвучало: “Згода! Згода! Згода!”. Після цього гримнула гармата, ніби підтверджуючи рішення.
На честь даної події на місці зречення встановили пам’ятник.
18 січня 1654 року на Переяславській раді, що була зібрана козацькою верхівкою під керівництвом Богдана Хмельницького, було ухвалено рішення про перехід під протекцію Московського царства.
Обрали загальну раду, на якій Хмельницький виокремив чотирьох можливих протекторів для Війська Запорізького: польського короля, кримського хана, турецького султана і московського царя. Старшина обрала московського царя Олексія Михайловича. Це рішення було поставлене на голосування і підтримане спільною присягою учасників Переяславської ради. Ключовим фактором в ухваленні цього вибору було те, що він був православним.