Міністра освіти і науки Оксена Лісового дійсно можуть усунути з його посади.
Цю інформацію підтвердив голова комітету Верховної Ради з освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.
Згідно з джерелами, серед можливих кандидатів на посаду міністра освіти розглядають не лише його заступника Андрія Вітренка, який також головує у фракції “Слуга народу” в Київраді, а й ряд інших осіб. Їхні імена наразі не оголошуються.
Як зазначають співрозмовники, ідея призначення Вітренка на пост міністра освіти виникла частково як спосіб відсторонити його від управління міською фракцією без серйозних політичних втрат і конфліктів. Йому пропонують цю посаду “для збереження обличчя”.
Раніше Денис Комарницький, за підтримки якого Вітренко потрапив до Київради, нині підлягає розслідуванню НАБУ. За інформацією джерел, його вплив був ініційований через Миколу Тищенка на просьбу голови ОПУ Андрія Єрмака. Після місцевих виборів Комарницький наполягав на тому, аби Вітренко очолив секретаріат Київради, проте мер Віталій Кличко рішуче заперечив цю ідею.
Окрім політичних зв’язків, Вітренко стикається з певними проблемами репутації в академічній спільноті. Громадська ініціатива “Дисергейт” звинувачувала його у плагіаті в наукових роботах та дисертації. Навесні група народних депутатів навіть отримала підтримку для заклику Верховної Ради звільнити Вітренка з посади заступника міністра, проте пропозицію не підтримали.
У середині липня 2025 року заплановано голосування за зміни в складі уряду. Попередня дата засідання – 15 липня. Міністр освіти і науки став мішенню для критики з боку депутатів президентської фракції.
Лісовий обіймає посаду з березня 2023 року. Його прихід у МОН був сповнений резонансу через плагіат у дисертації. Документ, захищений у 2012 році, викликав запитання щодо його доброчесності. В подальшому міністр самостійно відмовився від наукового ступеня.
Він пояснив, що не мав щирих намірів будувати академічну кар’єру. На його думку, захист дисертації був лише формальністю.