Перший фестиваль кіно «Дні естонського кіно в Україні» організовано Асоціацією українських організацій в Естонії за підтримки Міністерства культури Естонії та Посольства Естонії в Україні. Цей захід продовжує культурний діалог між нашими країнами.
Про це повідомили учасники офіційної пресконференції в пресцентрі Київінформ, яка відбулася у зв’язку зі стартом фестивалю.
Спікери акцентували увагу на значенні культури як засобу захисту національної ідентичності. За словами голови Правління Асоціації українських організацій в Естонії Володимира Паламаря, важко зламати тих, хто глибоко знає свою мову та традиції: «Один із проєктів, які реалізує Асоціація, — це український кіноклуб в Естонії. Раніше ми зробили субтитри для українських фільмів за підтримки Міністерства культури Естонії, щоб естонці змогли зрозуміти, чим живуть українці, та що вони хочуть донести. Теперішній фестиваль є продовженням культурної дискусії між нашим народами».
Надзвичайний та Повноважний Посол Естонської Республіки в Україні Аннелі Кольк провела паралелі між історією своєї країни та теперішнім станом України. Вона зазначила, що пережила радянське окупування, а її батька двічі арештовували за виконання традиційних естонських пісень. «Ці фільми, які будуть показані на фестивалі, торкаються нашої історії та ідентичності. Вони відгукуються в душі кожного естонця, оскільки ми, переглядаючи ці стрічки, впізнаємо себе», — підкреслила Аннелі Кольк. Вона акцентувала на важливості показу цих фільмів молодому поколінню, щоб вони пам’ятали історію та культуру, що дає можливість подолати будь-які кризи.
Естонський режисер Харді Вольмер, автор фільму «Живі картинки», поділився своїми думками про «зброю» творчих особистостей. Він впевнений, що «гумор та іронія» — це потужні засоби в боротьбі з диктаторами, які бояться втратити авторитет. «Сміючись над ними, ми можемо знищити їхні криваві ідеї», — підсумував режисер.
Кінофестиваль є не лише культурною подією, а й символом партнерства, дружби та взаємоповаги між естонським та українським народами, вважають учасники пресконференції.
Присутній на події директор Державного агентства України з питань кіно Андрій Осіпов також визначив кіно як «зброю»: «Це не тільки щит, що захищає національну ідентичність, але й меч, який захищає наші ідеї і не дозволяє насаджувати чужі». Він також зазначив, що український уряд, під керівництвом Президента Зеленського, ухвалив бюджет, що передбачає безпрецедентне фінансування українського кіно на суму понад 2 мільярди гривень.
Заступник виконавчої директорки Українського культурного фонду Дмитро Решетченко підкреслив, що «боротьба за культуру є важливим фронтом у нашій перемозі».
Директорка з комунікацій Асоціації українських організацій в Естонії Інна Гордієнко розповіла, що в програмі цього року — 5 вже легендарних фільмів від естонських митців, а вхід на всі заходи фестивалю є вільним.
Переглянути повне відео пресконференції з нагоди першого кінофестивалю «Дні естонського кіно в Україні» можна на каналі Київінформ у YouTube:
Пресцентр Київінформ