Пам’ять про українську королеву Франції вшановують у багатьох країнах. Їй встановлено пам’ятники в Києві в Луцьку, в Тулузі і Санлісі (Франція), Кракові (Польща), Арлоні (Бельгія), Джакарті (Індонезія). На честь Анни Ярославни, названо вулиці в Києві, Коростишеві, Кривому Розі, Полтаві, Глухові, а також Поштова служба України випустила марку, а НБУ викарбував та ввів до обігу пам’ятну монету.
В Україні і Франції відзначається день коронації Анни Ярославни, доньки Ярослава Мудрого. Вінчання та коронування Анни відбулося у соборі Реймса 19 травня 1051 року.
Як розповіла в інтерв’ю «Вечірньому Києву» Генеральна директорка Нацзаповідника «Софія Київська», Неля Куковальська, Анна Ярославна зробила особливий внесок у французьку культуру. Вона розповіла, зокрема, про книгу з бібліотеки Ярослава Мудрого «Реймське Євангеліє»:
«До революції у Франції королі присягались на цьому Євангелії. Донька Ярослава Анна привезла його, бо вона вінчалася в Реймсі з Генріхом Першим з династії Капетингів. Потім вона овдовіла й стала регенткою при своєму малолітньому синові Філіпі».
А у Софії Київській, на іконі Святого цілителя Пантелеймона, є «автограф»:
«Анна, вочевидь, дізналась про своє майбутнє заміжжя тут, у Святій Софії. Не важко зрозуміти, які почуття її переповнювали. Вона відчувала, що покидає Київ назавжди. І вона стояла й молилась тут, на цьому місці, біля фрески з образом святого цілителя Пантелеймона. Цей святий був особливо шанованим у її родині. І як молитву, вона написала своє ім’я на цій фресці. Тоді такі написи могли заміняти молитву. І я показую цей напис».
30 королів Франції були спадкоємцями київської князівни, яка стала королевою Анною.
«Анна вийшла за короля Франції Генріха Першого, вона народила спадкоємця престолу — короля Франції Філіпа Першого. Це ім’я не було тоді поширене у Франції, воно зʼявилось у родоводі французьких королів завдяки Анні. А молодший син Анни й Генріха — Гуго, очолив Перший Хрестовий похід», — зазначила Неля Куковальська.
Учора, напередодні знакової дати, у Будинку митрополита — будівлі ХVIII століття, що належить до об’єктів нерухомої культурної спадщини Національного заповідника «Софія Київська», відбувся захід до цієї події — «Шаховий матч епох» на честь коронації у Франції Анни Ярославни, організаторами якого виступили Національний заповідник «Софія Київська» і Федерація шахів України.
Читайте також:
«Гени наших пращурів є майже в усіх європейських родах: інтерв’ю з Нелею Куковальською, очільницею Нацзаповідника „Софія Київська“».