Олеся Шахраюк, засновниця компанії Edusteps, озвучила три країни, які цього року найчастіше обирають українські випускники для отримання вищої освіти.
Якщо до початку війни навчання за кордоном було результатом усвідомленого вибору для батьків і студентів, то зараз ключовим фактором стала безпека: батьки хочуть, аби їхні діти навчалися в безпечному середовищі, поки в Україні триває конфлікт. Про це в інтерв’ю NV зазначила Олеся Шахраюк, засновниця Edusteps, яка допомагає студентам у вступі до закордонних університетів.
За її словами, вибір залежить від фінансових можливостей.
“Звичайно, зменшився інтерес до країн з високими витратами на навчання. Натомість зросла кількість студентів, які обирають навчання за доступнішою ціною. Такі можливості пропонують, наприклад, Польща, Чехія, Словаччина – вони зараз стали дуже популярними напрямками, за словами фахівця. Крім цього, це близько до України. Зростає інтерес до Латвії, Литви, Естонії. Попит на ці країни помітно зросла. Навчатися туди їдуть студенти, які раніше і не думали про освіту за кордоном, але тепер переглядають свої пріоритети на фоні ситуації в Києві,” – пояснила Шахраюк.
Деякі студенти також прагнуть навчатися в Німеччині, Австрії, особливо ті, що володіють німецькою мовою – тоді навчання виходить дешевше.
“Збільшився попит на Ірландію, зокрема серед тих, хто має статус тимчасового захисту,” – продовжує експертка.
Для таких осіб ірландський уряд встановив однакову вартість навчання, яка є такою ж, як для місцевих студентів, а це значно дешевше, ніж для іноземців. Багато сімей вважають це важливим аргументом. До речі, з тих же причин зріс інтерес до Великої Британії, Бельгії та Нідерландів.
Серед спеціальностей, що користуються попитом у українських студентів, засновниця Edusteps відзначає бізнес, менеджмент, маркетинг, економіку та фінанси.
“Також зріс інтерес до програмування, архітектури, будівництва, електротехніки, машинобудування. Цього року зросла кількість запитів навіть на наукові напрямки – біотехнології, біологія, хімія,” – додала вона.
На думку фахівця, є зацікавленість і до права та медицини, але тут ситуація складніша.
“Вступити до цих напрямків набагато складніше, оскільки потрібно мати високий рівень володіння мовою, адже в Європі медицина, як правило, викладається мовою країни. Часто навчання на медичних спеціальностях має обмежений доступ для іноземців, тому що держави зазвичай очікують, що лікарі після навчання залишаться працювати у їхніх країнах. Схожа ситуація й з правом: якщо в університеті відсутня програма міжнародного права, то його вивчення для іноземних студентів не має сенсу,” – пояснила вона.
Заплановане підвищення мінімальної вартості контрактного навчання у 2025 році може призвести до зниження кількості вступників. В уряді пояснюють, що ця міра необхідна для того, щоб припинити ціновий “демпінг” з боку університетів, які занижують вартість навчання для студентів-контрактників, покриваючи втрати з бюджету.