Тарифна війна випробовує на ефективність Білий дім, де зараз схильні до швидких і несподіваних рішень, а натомість Китай будує багатоходівки на століття наперед.
США призупинили мита на імпорт китайської електроніки: чіпи, смартфони і комп’ютери. У неділю, 13 квітня, міністр торгівлі США Говард Лютнік пояснив: готуються нові тарифи на групи товарів, котрі відрізнятимуться від тарифів, що накладаються на країни. Те, про що повідомлялося раніше, президент США назвав “процедурною паузою”.
І нарешті 14 квітня Дональд Трамп пояснив: 20% тариф для електроніки зберігається і “ніхто не зіскочить з гачка через несправедливі торгові баланси і негрошові тарифні бар’єри, котрі багато країн використовували проти нас, особливо Китай, що ставиться до нас найгірше”.
Хоча він погрожує Пекіну всіма тарифними карами світу, всі навколо зрозуміли, – це крок назустріч Китаю.
Немає диму без вогню
11 квітня китайське МЗС закликало США скасувати мита. У міністерстві комерції КНР пояснили: американська сторона має повністю відмовитися від помилкових практики “взаємних мит” і повернутися на “правильний шлях вирішення розбіжностей через рівноправний діалог”.
А 14 квітня Китай призупинив поставки рідкісноземельний матеріалів та магнітів. Майже 90% такої продукції виробляється лише у КНР. Водночас керівник Китаю Сі Цзіньпін розпочав турне Південно-Східною Азією. У В’єтнамі підписав понад 40 угод. З огляду на дружні стосунки В’єтнаму і США, а також на велику кількість збиральних підприємств у країні, китайці активно готують план “Б”, якщо Трамп не згорне тарифну війну.
У китайському інформпросторі ширяться позитивні економічні новини: міжнародна економічна виставка “ЕКСПО” у місті Хайкою, де почесним гостем є Велика Британія, рекордний товарообіг між країнами “Пояс і шлях” у першому кварталі поточного року. Звісно, фондові ринки Китаю зростають.
На додачу, генсек АСЕАН (Асоціація держав Південно-Східної Азії) Као Кім Хорн заявив в інтерв’ю про прагнення поглибити всебічне стратегічне партнерство з Китаєм.
Тож Пекін зробив заявку на лідерство в опорі тому, що назвав “тарифним булінгом”.
Потужні стрибки, довгі кроки
У Вашингтоні погрожують ще лютішим покаранням. Однак пауза у тарифах на 90 днів для країн, котрі не запровадили дзеркальні у відповідь, стала сигналом про те, що на Дональда Трампа можна впливати.
З кожним днем, якщо вірити словам чинного президента США і представників його адміністрації, кількість лідерів держав, що ведуть або хочуть провести переговори, зростає. Від 2 до 9 квітня це було 40 держав, від 10 до 12 квітня – 53 держави, нині – більше ста.
Утім, покірні лідери не мають перед собою позитивного прикладу. Прем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу першим прибув до Вашингтона – і дарма. Керівник В’єтнаму То Лам першим зателефонував Дональду Трампу після “Дня звільнення”, і теж не отримав результату.
Натомість дають результат комбіновані дії. Прем’єр Великої Британії Кір Стармер у таємничий спосіб домігся 10% мит ще до 2 квітня. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про дзеркальні мита але і про можливість взаємного зняття тарифів.
Але був нюанс. Китай запропонував Євросоюзу поєднати зусилля проти США. Відбулася телефонна розмова між представниками двох країн. Тобто офіційний Пекін зробив усе, щоб набити і собі ціну в очах Дональда Трампа.
Таємниці тарифного двору
Для США перший раунд тарифної війни завершився, а для Китаю, котрий відкрито збирає сили, ще і не розпочинався. Тому Білий дім, схоже, вирішив протиставити китайській стороні невизначеність.
Багато хто від 2 квітня запитував себе чи має Трамп якийсь план. Коментуючи призупинку тарифів для електроніки, заступник голови апарату Білого дому Стівен Міллер заявив: “Це просто ще один чудовий приклад того, що у президента Трампа із самого початку був детальний план, який виконується точно по вказівках“.
Однак складається враження, що для Трампа нині головне – тримати інтригу. Він пообіцяв оголосити нові тарифи на електроніку пізніше поточного тижня. Коли саме і якими будуть тарифи, чи будуть взагалі, – невідомо.
За натяками соратників Трампа і його власними постами, надалі тарифи будуть за групами товарів, за видами продукції. Можливо, будуть задіяні інші критерії. Таким чином, адміністрація США робить заявку на довготривалий процес, а отже починає “дзеркалити” довгі ходи Сі Цзіньпіна.
Спокуса для Сі
Світові біржі після лихоманки від тарифів Трампа демонстрували зростання після новини про призупинку мит на електроніку. Крім американських дорожчали й акції азійських підприємств. На торги позитивно вплинула і заява президента Тайваню про “гладкі переговори” по тарифах із Дональдом Трампом, хоча знадобиться ще один раунд перемовин, бо конкретного рішення ще не ухвалено.
Але це якщо не брати до уваги політичну складову тарифної війни. Вона є, і доволі потужна.
“Китай намагається вбити клин між Європою і США, щоб єдиним фронтом протистояти Трампу, – вважає економіст і фінансовий аналітик Ерік Найман. – Якщо Європа стане на бік Китаю, це означатиме, що КНР перемогла і тоді на нас чекає багатополярний світ і криза автократії. Китай не та країна, з якою можна домовитися: ти або стаєш васалом, або відповідаєш жорстко як Трамп“.
Та непростий вибір стоїть і перед Сі Цзіньпінем.
Спокуса для Сі
Євросоюзу потрібно консолідуватися зі США, вважає прем’єр Франції Франсуа Байру. І запозичити досвід американських тарифів для китайських товарів, переконаний Ерік Найман, а також повернути у свій склад Велику Британию. А от Угорщина – “троянський кінь” КНР у ЄС, наголосив він, якого корисніше позбутися, ніж перевиховувати.
Можливо, Сі Цзіньпін розуміє внутрішні вагання ЄС і низьку перспективу своєї пропозиції Брюсселю. На думку експерта Аналітичного центру “Об’єднана Україна” Олексія Куща, Китай міг би закріпити свій статус захисника глобалізованого світу і вільної торгівлі зняття мит на імпорт для країн, проти яких США запровадили високі тарифи.
“Так, нині дуже незручний момент: експорт і позитивне торгове сальдо в Китаї будуть скорочуватися. Але це створить сіцентричну (від “Сі” – Сі Цзіньпін. – Gazeta.ua) геополітичну модель, гравітацію для зближення з Глобальним півднем, ЄС і вестернізованою Азією (Японією і Південною Кореєю)”, – припустив експерт.
Він вважає, що за такої моделі зросте попит на юань і Китаю можна буде продавати облігації для світових резервів. Тоді США, не виключає Олексій Кущ, рятуючи свій статус глобального покупця, почнуть знижувати тарифи на імпорт.
З огляду на пафосне турне Сі Цзіньпіна, він як мінімум обдумує такий варіант.
Несподіваний чинник
Що б там не вигадували Трамп і Сі, у тарифній війні переможуть Сполучені Штати Америки. Професор економіки Каліфорнійського університету у Лос-Анджелесі Олег Іцхокі звернув увагу на вікову структуру двох конкуруючих наддержав. У Китаї, за його даними, вікова структура “дуже сумна” і наближається до тієї, що в Японії або в Європі (багато людей похилого віку), що стане гальмом для розвитку країни. У США, наголосив він, є еміграція, завдяки якій вікова структура залишається відносно молодою.
Якщо еміграція у США збережеться, “вирішальним чинником конкуренції між Америкою і Китаєм стане взагалі не тариф і не технології, а просто ця вікова структура”, – переконаний Олег Іцхокі.