Коли діти постійно чують від батьків, що грошей недостатньо, вони починають вірити, що без них неможливо досягти бажаного.
Такі висловлювання батьків стають причиною невпевненості у дітей у дорослому житті. Вони виростають з думкою, що жити у злиднях — це нормально.
Щоб не зруйнувати дітям майбутнє необдуманими словами, назвемо п’ять заборонених висловів.
Вічне “в нас немає грошей”
Якщо дитина постійно чує від батьків, що у них немає коштів, це може призвести до серйозних наслідків. В результаті така людина на підсвідомому рівні вважатиме, що без значних капіталів вона нічого не досягне. Навіть і намагатися не варто.
Краще сказати: “Я можу витратити гроші тільки на їжу” або “Зараз не можемо це купити. Давай заплануємо похід до магазину наступного місяця”. Важливо пояснити дитині, чому ви купуєте тільки продукти, а не нову іграшку.
“Тобі ще рано думати про гроші”
Говорити дитині, що їй ще рано замислюватися про гроші, — це необачно. Саме час навчати її з раннього віку управляти фінансами та планувати витрати. Батьки можуть допомогти розвинути у дитини здорові звички, навчити дбайливому ставленню до грошей.
Такий підхід формує відповідальність у прийнятті фінансових рішень і допомагає працювати над розвитком усвідомленості.
Не слід забувати, що діти спостерігають за батьками і повторюють їхню поведінку.
“Якщо не жили багато, то й не пробуй”
Цю фразу часто використовують у жартівливій формі, але діти можуть не зрозуміти іронії. З часом це може негативно вплинути на їхнє майбутнє. Уникайте вживання цієї фрази навіть у жарт.
Натомість важливо підкреслювати, що якщо дитина буде старанно працювати над своїм розвитком, вона досягне всіх своїх цілей та втілить мрії у життя.
“Неможливо заробити чесно”
Це дуже небезпечна фраза. Якщо дитина часто її чує, вона може почати думати, що заробити можна лише обманом або хитрістю. Це заважає реалізувати себе в дорослому житті й кар’єрі. Є ризик, що дитина не буде намагатися йти легким і чесним шляхом, а шукатиме небезпечні методи заробітку.
Такі висловлювання виникають через нереалізованість самих батьків і заздрість до інших. Наприклад, якщо однокласнику дитини придбали дорогу іграшку, а ви не можете цього зробити, виникає відчуття провини. Для виправдання починаються спроби зробити негативні висновки про способи заробітку інших.
“Тут нічого твого немає, от заробиш — буде”
Батьки часто вдаються до таких висловлювань, не усвідомлюючи, які руйнівні наслідки вони можуть мати. Діти, які “нічого не мають”, можуть прагнути якомога раніше почати заробляти без необхідних навичок.
Фінансове виховання грає важливу роль у майбутньому дітей. Необхідно бути обережними з висловлюваннями, щоб не завдати шкоди їх розвитку. Діти постійно спостерігають за батьками і надихаються їхнім прикладом.
Для батьків завжди є шоком, коли їх дитина скоює крадіжку. Це може бути як вкрадена іграшка, гроші з гаманця мами або щось із магазину. Але маленькі діти не завжди розуміють, що їхня поведінка є неправильною і яка шкода може бути завдана.
Крадіжки у дітей найчастіше пов’язані з відчуттям дефіциту: речей, фінансів, уваги або визнання. Будьте на зв’язку з дитиною та стежте за тим, щоб вона не відчувала себе обділеною в жодному з цих напрямків.