З червня розпочнеться відновлення нового корпусу лікарні «Охматдит». За очікуваннями лікарів, керівників МОЗ та благодійників, роботи мають завершитися до кінця цього року. При цьому все відбуватиметься відповідно до норм законодавства та прозоро. Однак цьому передував скандал, який завдав репутаційної шкоди і лікарні, і міністерству, і благодійному фонду.»
8 липня 2024 року росія вдарила ракетою по найбільшій дитячій лікарні України — Охматдиту. Було пряме попадання в нефрологічний корпус. Загинуло двоє дорослих. Маленьких пацієнтів терміново перевели у інші лікарні, і навіть відправили на лікування за кордон.
Внаслідок атаки було пошкоджено новий корпус, хірургічне відділення, адміністративний корпус, відділення нефрології напівзруйноване, повністю знищено трансформаторну підстанцію.
За лічені дні українці, українські та міжнародні організації і навіть країни пожертвували на відбудову лікарні мільйони гривень. Був величезний запит суспільства на якнайшвидшу відбудову та закупівлю нового обладнання, бо лікарня мала працювати і рятувати життя найважчим пацієнтам. Якщо з другим лікарі та менеджери впоралися блискуче — уже через два тижні у новому корпусі, у тих приміщеннях, що вціліли почали надавати допомогу, то з першим — відбудовою, — вийшов величезний скандал.
Як виявилося, компанія, яка за скороченою процедурою виграла конкурс на роботи не мала відповідного ні досвіду, ні техніки. А благодійний фонд, на рахунок якого надходили кошти, відмовився перерахувати їх на рахунок лікарні. Тендер скасували. МОЗ і благодійний фонд зосередилися на тому, щоб підготувати новий корпус до зими, а паралельно тривала розробка проєктно-кошторисної документації.
Днями в Охматдиті відбулася пресконференція, учасники якої розповіли, коли, нарешті, почнеться відбудова лікарні, і з чого почнуть. Насамперед вся увага до відновлення нового корпусу — саме у ньому надають допомогу великій кількості маленьких пацієнтів.
«Капітальний ремонт Охматдиту розпочнеться в червні, відбудова сучасного корпусу лікарні «Охматдит» вартуватиме близько 396 мільйонів гривень — проєктно-кошторисна документація наразі проходить експертизу, а тендер на капітальний ремонт оголосять на платформі Prozorro у першій половині травня. Під час капітального ремонту лікарня продовжить працювати та надавати допомогу пацієнтам. Зовнішні роботи мають завершити взимку, — зазначив Віктор Ляшко, Міністр охорони здоров’я України.
Міністр наголосив, що є план якнайшвидше відновити лікарню, а разом із цим розширити доступ до високоспеціалізованої медичної допомоги. «Наш стратегічний пріоритет — модернізувати лікарню відповідно до найкращих світових стандартів, зробити її ще прогресивнішою ніж до російського удару», — сказав він.
Зараз на фінальній стадії розробка проєктно-кошторисної документації на відновлення нового корпусу — вона проходить державну експертизу.
Фінансуватися капітальний ремонт буде із коштів, зібраних на рахунках БФ «Охматдит — здорове дитинство». Перед оголошенням тендеру планують провести ринкові консультації з будівельними компаніями, аби залучити до тендеру якомога більше учасників та посприяти конкуренції.
Детальніше про заплановані роботи розповів Едем Адаманов, заступник міністра охорони здоровʼя. Зокрема він пояснив, що «затягування» із роботами пояснюється тим, що МОЗ обрало шлях прозорості: усі закупівлі здійснюються через публічні тендери або шляхом укладання договорів із обов’язковою публікацією інформації — під наглядом технічних фахівців і Ради з відновлення. Крім того, напередодні оголошення тендеру проведуть зустріч на яку зможуть потрапити усі потенційні учасники, і буде детально роз’яснено усі нюанси.
«Найважливішим для нас завжди залишаються пацієнти. Ми доклали максимум зусиль, аби діти продовжували отримувати медичну допомогу безперервно у стінах Охматдиту. Для цього було тимчасово перекомплектовано відділення, перепрофільовано частину приміщень, оперативно організовано переміщення обладнання та персоналу. Попри виклики, ми забезпечили безперервність лікувального процесу та не плануємо зупиняти роботу навіть під час капремонту», — зазначив Олександр Урін, в.о. директора НДСЛ «Охматдит».
Окрім нового корпусу під час атаки 8 липня постраждало ще 4 будівлі: хірургічний, токсикологічний та адміністративний корпуси, а також трансформаторна підстанція. Паралельно із відбудовою нового корпусу буде тривати експертиза хірургічного. Експерти мають вирішити, чи можливо і чи варто реконструювати (з надбудовою), чи треба демонтувати і звести новий корпус (з вертолітним майданчиком на даху для санавіації). Плани — грандіозні.
А от щодо двох корпусів, які мають статус пам’яток, то завдання на це літо і найближчий час — законсервувати будівлі, щоб не допустити подальшого руйнування. А надалі будівлі чекатиме реставрація.






Учасники брифінгу також наголосити, що всі гроші, зібрані на відбудову НДСЛ «Охматдит», а це понад мільярд гривень, будуть використані за призначенням. З цих коштів вже були оплачені роботи з оцінки руйнувань, розробки проєктної документації та проведення захисних робіт. Кожен етап відбудови контролює Рада із відновлення Охматдиту, у складі якої відомі люди.
«Головне завдання Ради з відновлення Охматдиту — забезпечити якісний, прозорий, підзвітний і максимально швидкий процес відбудови відповідно до чинного законодавства. Всі рішення ухвалювались з розумінням, що лікувальний процес має бути безперервним, а лікарня — безпечною для пацієнтів. Відбудова Охматдиту — це тест на доброчесність, тому ми залучаємо сторонню експертизу та вивіряємо кожен крок. Впевненість у тому, що країна здатна діяти прозоро й ефективно, є не менш важливою, ніж сам результат», — наголосила Інна Іваненко, голова Ради з відновлення Охматдиту.
Про те, як триває це тестування зможемо дізнатися у червні, коли за обіцянками мають розпочатися ремонтні роботи нового корпусу.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»