23 квітня у пресцентрі «КиївІнформ» відбулася перша презентація збірки поезій Людмили Живолуп «Вікно на Хрещатик», що була рекомендована до друку Видавничою радою при Департаменті суспільних комунікацій КМДА в рамках Міської цільової програми розвитку інформаційно-комунікативної сфери міста.
Щороку завдяки програмі у столичних бібліотеках з’являються нові цікаві книги сучасних авторів.
«Книга „Вікно на Хрещатик“ Людмили Живолуп насичена світлими образами, вірою, надією, — зауважила директорка Департаменту суспільних комунікацій КМДА, депутатка Київради (фракція „УДАР“) Мирослава Смірнова. — Ми проводимо не першу презентацією, і люди приходять на них, цікавляться, адже література та мистецтво надихають. Щоразу я гортаю книгу, яку ми презентуватимемо, і обираю для себе рядки, які хотілося б зачитати. Бо вони перегукуються з моїм внутрішнім світом. Впевнена, що читачі також знайдуть щось для себе».
За її словами, книга буде в усіх бібліотеках міста.
«У наших книгозбірнях вже є багато цікавих видань, які ми надрукували торік. І цього року знову плануємо випускати нові книги, вже наступного тижня запрацює Видавнича рада, — анонсувала Мирослава Смірнова. — Тож якщо у вас десь в шафі є рукопис і ви хочете, щоб він побачив світ, приносьте його в Департамент суспільних комунікацій. Видавнича рада обов’язково розгляне твір, і можливо, саме він буде надрукований».
Як зазначила директорка Публічної бібліотеки імені Лесі Українки, член Видавничої ради при Департаменті суспільних комунікацій КМДА Ольга Романюк, авторка йшла до видання своєї збірки довго та наполегливо. Вона нагадала, що Людмила Живолуп неодноразово була серед лауреатів Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова», а також переможницею Міжнародного літературного конкурсу імені Григора Тютюнника.
«Переконуюся, що талант обов’язково себе проявить, в будь-яких обставинах, — зауважила Ольга Романюк. — Бібліотека Лесі Українки познайомилася з Людмилою Живолуп, коли ми оголосили поетичний конкурс „Зима Миколи Сома“ у 2020 році. І тоді ще зовсім невідома для нас поетеса отримала почесне третє місце. Сьогодні ми тішимося її успіхам».
Виконавчий директор Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів, голова Благодійного фонду «Бібліотечна Країна», керівник проєкту «Українська книжка бібліотекам країн Європи» Ігор Степурін звернув увагу, що презентація відбувається у Всесвітній день книги та авторського права. Він підкреслив, що Людмила Живолуп надзвичайно уважно поставилася до видання та особисто контролювала кожен етапу процесу.
На презентацію завітали друзі, колеги та шанувальники творчості Людмили Живолуп. Вони розповідали свої враження та зачитували вподобані вірші авторки.
Так, школярка Любов Танчак прочитала вірш «Зірка», а Ярослав Танчак — «Колискову для рудого кота», що принесла Людмилі перемогу у 2029 році в рамках «Молодої КороНації».
Своїми спогадами про знайомство з Людмилою та улюбленими поезіями поділились письменниця, журналістка, громадська діячка Тетяна Череп-Пероганич, членкиня Національної спілки письменників України Вікторія Шевель, переможниця першого конкурсу «Поетична зима Миколи Сома» Людмила Сотник, колега Людмили Вікторія Гузовська. Всі вони відзначали світло її поезії та життєву силу творів.
«І Людмила, і я працювали державними службовцями в одній будівлі, тож наша поезія „пробивалася“ крізь щільний асфальт Хрещатика, — зауважив перший заступник голови Національної спілки письменників України Микола Гриценко. — Це талановита українська авторка. Вона виходить зі своїми творами, можливо, несміливо та обережно, але дуже відповідально».
Людмила Живолуп народилася на Черкащині, навчалася на філологічному факультеті Харківського національного університету ім. В. Каразіна. Після закінчення вишу працювала радіожурналісткою, потім керувала теленовинами Харківської обласної державної телерадіокомпанії.
У 2004 році переїхала до Києва, де працює у Національній раді з питань телебачення і радіомовлення. В будівлі, яка своїми вікнами виходить саме на Хрещатик.
Її вірші вже друкувалися у колективних збірках «Квиток на Гелікон» (2021), «До Григорія Савича» (2022), «ШраМИ» (2024), а також на сторінках друкованих періодичних видань, зокрема й у «Вечірньому Києві». Також Людмила Живолуп є авторкою та перекладачкою віршів для дітей у харківському видавництві «Ранок», а також текстів пісенної лірики.
«Перші поетичні спроби були у вісім років, коли я підписувала малюнки до подарунків. А у 10-12 років почала писати вірші, — розповіла «Вечірньому Києву» Людмила Живолуп. — Вони були про кохання, про прощання з дитинством. А в студентські роки стала писати серйозні твори. До цієї збірки увійшли найкращі твори за всі роки.
Назву їй дав вірш «Вікно на Хрещатик». Вже 20 років працюю в Національній раді з питань телебачення і радіомовлення, і дійсно моє вікно виходить на Хрещатик. Завжди мріяла працювати в Києві на Хрещатику. Водночас це образ столиці України, центру нашої духовності та ідентичності. На обкладинці є вид на Хрещатик якраз з мого вікна, і постать балерини — це моя донька Ярослава, яка зараз танцює в Нідерландах в складі української трупи. Колись про неї написали матеріал «Поезія балету від Ярослави Живолуп», і це перегукується з моїми творами.
Як правило, мені приходить певний рядок, якесь слово, образ, від якого і народжується поезія. Особисто я люблю поезію Ліни Костенко, Романа Скиби, Сергія Осаки».
Людмила Живолуп підкреслила й важливість книговидавничої програми для міста. За її словами, це і підтримка авторів, і поповнення бібліотечних фондів. Крім того, читачі отримують не просто новинки, а книги своїх сучасників, які живуть і працюють поруч з ними.
Вірш «Вікно на Хрещатик» надихнув співачку Люцини Хворост (м. Варшава, Польща), яка написала до нього музику. Відеокліп на цю пісню присутнім представили на презентації збірки.
Наостанок пропонуємо ознайомитися з уривком поезії Людмили Живолуп «Вікно на Хрещатик»
Це вікно на Хрещатик —
давніх мрій полотно,
дивних збігів початок
і фінал заодно.
Мов в криничному зрубі
острівець голубий, —
його порівну люблять тихий дощ й голуби.
Читайте також:
- У Києві презентували поетичну збірку про війну та кохання «Шість чуттів». Книга дає можливість поринути у світ глибоких емоцій, почуттів та натхнення.
- У Києві презентували поетичну збірку про красу та силу України «Канти мандрівних музик». Книга дає можливість поринути у загадковий світ душі, історії, незгасимої боротьби та глибоких роздумів.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ», фото Олексія САМСОНОВА