Фотовиставку відкрили 21 січня у столичному ТРЦ «Gulliver». Серед облич — лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, народна депутатка України Таміла Ташева, співачка Джамала, режисер та актор Ахтем Сеітаблаєв, військовий медик Асан Ісенаджиєв, головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва та гімнастка Анна Різатдінова.
Кожен герой представляє унікальну історію боротьби, таланту та внеску в наше спільне майбутнє. Через світлини та особисті розповіді учасників, фотовиставка торкається тем боротьби, пам’яті та надії на справедливість.
Призерка Олімпійських ігор та чемпіонка світу з художньої гімнастики Анна Різатдінова виступила ініціаторкою фотовиставки. В коментарі журналістці «Вечірнього Києва» вона розповіла, що проєкт розповідає про кримців, чиї досягнення та позиція є прикладом незалежності.
«У кожного з нас Крим асоціюється з чимось прекрасним. Кожен має свій особистий спогад звідти. У когось це Алушта, у когось Урзуф, Коктебель, Джанкой, Керч… Але кожен українець, без сумніву, має якусь унікальну історію пов’язану з Кримом.
Крим окупований вже 11 років. За цей час вже виховалося майже покоління. Тому нам треба нагадувати про те, що Крим — це Україна. Я корінна кримка і дуже цим пишаюся. Я спортсменка і в мене є іноземна аудиторія. Тому при кожній можливості дуже чітко й впевнено кажу, що я з Криму. Показую паспорт, де місце народження — Сімферополь. Україна! Бачите? Так само на всіх спортивних конференціях, на будь-яких інтерв’ю за кордоном, я завжди підкреслюю: Крим — це Україна, це моє місце народження, це моє місце сили, це моя Батьківщина. Я завжди чекатиму свій дім додому», — наголосила Анна Різатдінова.
Під час відкриття фотовиставки переможниця Євробачення-2016, співачка Джамала зауважила, що згадує Крим з особливо теплими почуттями.
«Для мене Крим — це Батьківщина, Крим — це мій дім. Я знаю точно, що не зараз і, можливо, не завтра, але я дуже хочу показати його своїм синам».
У відомої співачки на півострові залишається мешкати багато рідні. Вона не надто часто спілкується з ними. Бо розуміє, що це може нести загрозу їхньому життю або свободі. Про це Джамала зізналася в ексклюзивному інтерв’ю журналістці «Вечірнього Києва».
«Я ставлю їхню безпеку на перше місце. Бо знаю, що в Криму є велика кількість кримських татар, яких окупаційний режим вже позбавив волі за їхню проукраїнську позицію. Тому я звожу наше спілкування до мінімуму, щоб не нести загрози для них.
Ми маємо усвідомлювати, де б вони зараз не перебували — це наші люди. І це головна цінність нашої України. Ті люди, які перебувають в Криму і роблять хоча б якісь жести на підтримку України — це зазвичай питання життя і смерті. Тому при будь-якому спілкуванні з ними, я насамперед думаю про їхню безпеку.
Крим є і був різним, але таких, як ми — людей, що знали Крим українським, кримськотатарським, не зросійщеним, — було і є багато. Тому що розуміли: це про усвідомлений вибір. Про свободу й справедливість. Про дім», — підкреслила культова співачка.
Ще одним обличчям фотовиставки є відомий режисер та актор Ахтем Сеітаблаєв, який з 2017-го року очолює «Кримський дім» у Києві. Це культурологічна платформа, що опікується дискурсом Криму в українському інформаційному просторі, а також допомагає вимушеним переселенцям з Криму спілкуватися своєю мовою, пам’ятати культуру, традиційні ремесла.
Як зазначив Ахтем, для нього Крим завжди лишатиметься його рідним домом, бо там відбулося його становлення, там прожили своє життя батьки, там лишаються жити його діти.
«Ми повинні пам’ятати, що сучасна війна почалася саме з Криму і без повернення кожного сантиметру української землі неможливий справедливий мир. Без повернення Криму, вся структура світового та міжнародного права, вважатиметься зруйнованою, бо будь-який диктатор, який втілюватиме авторитарний режим, вважатиме, що застосування сили є головним у цьому світі. А так не може бути.
Такі ініціативи про нагадування того, що Крим — це Україна, є дуже важливими, бо це про єдність, про незламність і про продовження боротьби».
Сеітаблаєв зізнався, що сумує за можливістю приїжджати в рідні місця, які були й залишаються його місцем сили.
«Це Батьківщина моєї мами. Батьків, на жаль, вже нема. Але хотілося б приїхати, посидіти біля моря, згадати… Зараз, звісно, найбільше сумую за дітьми».
Фотограф проєкту про героїв Кримського півострову — Костянтин Ліберов, який разом із дружиною Владою Ліберовою документує злочини росіян в Україні з перших днів повномасштабного вторгнення.
Триватиме фотовиставка два тижні.
Як зазначають учасники проєкти також є платформою для голосу тих, хто змушений залишатися далеко від свого рідного дому, але не втрачає зв’язку з Кримом і продовжує відстоювати його свободу.
Виставка нагадує: Крим — це не лише територія, а символ, душа і спільна мрія про майбутнє в єдиній Україні.
Також читайте у «Вечірньому Києві»: у Києві відбулася Друга міжнародна конференція «Crimea Global. Understanding Ukraine through the South».
Сніжана БОЖОК, фоторепортаж Бориса КОРПУСЕНКА «Вечірній Київ»