як українські медики рятують життя і зцілюють душі

В сьогоднішніх реаліях пацієнти потребують не лише медичної, а й психологічної підтримки. Люди звертаються не тільки за терапією – вони шукають надію на допомогу, увагу й підтримку. Іноді їм просто потрібно, щоб їх вислухали.

Займатись важливою справою, допомагаючи іншим – це моє покликання. Я переважно працюю з пацієнтами, які страждають на артеріальну гіпертензію. Цю хворобу ще називають тихим вбивцею, оскільки вона може тривалий час бути безсимптомною, але паралельно завдає шкоди серцю, судинам, мозку і ниркам. Артеріальна гіпертензія є хронічним станом. Хоча контролювати тиск можливо, позбутися хвороби, як правило, не виходить. Під час повномасштабної війни кількість випадків артеріальної гіпертензії зросла в кілька разів – як серед цивільних, так і серед військовослужбовців.

На жаль, буває, що пацієнт помирає. Це важко сприймати. Такі ситуації у моїй практиці траплялися нечасто, але залишають слід на все життя. На сьогодні артеріальна гіпертензія є одним з основних факторів ризику смерті від серцево-судинних хвороб у багатьох країнах.

Я рекомендую своїм пацієнтам регулярно вимірювати кров’яний тиск, навіть якщо немає ніяких скарг. Важливо контролювати також вагу тіла, оскільки зайва вага є одним з основних ризик-факторів артеріальної гіпертензії. Схуднення на 5-10% може допомогти знизити тиск. Важливо бути фізично активними: прогулянки, плавання, їзда на велосипеді, танці – все це сприяє покращенню стану серцево-судинної системи. Рекомендується проводити щонайменше 150 хвилин активності на тиждень. Також важливо контролювати рівень цукру в крові та холестерину, адже ці показники тісно пов’язані з появою серцево-судинних ускладнень.

Необхідно навчитися справлятися зі стресом. Хронічний стрес та тривога чинять негативний вплив на серце. Щоб боротися зі стресом, важливо знаходити альтернативи: природа, мистецтво, спілкування з близькими, медитація, або практики глибокого дихання. Мені найбільше допомагає спілкування з онучкою. Вона – моя найбільша радість. Після роботи часто проводжу час з нею, граюсь. Також робота на землі дозволяє мені перезавантажитись і переключитись. Я дуже люблю квіти: маю безліч троянд і півоній. Раніше садила багато однорічників, а тепер вирощую лише чорнобривці, адже вони для мене асоціюються з Україною.

Куріння звужує судини і підвищує тиск. Відмова від куріння знижує ризик серцево-судинних ускладнень вже через кілька тижнів. Вживання алкоголю також суттєво підвищує ризик гіпертензії. Сіль затримує рідину в організмі та підвищує артеріальний тиск. Рекомендована добова норма – до 5 грамів, що відповідає приблизно одній чайній ложці, включно з прихованою сіллю в продуктах. Останні дослідження показали, що зменшення споживання солі на 25% або заміна її на сіль з 25% вмістом калію хлориду може знизити загальну смертність на 12%, а ймовірність смерті від інсульту – на 21%. Дієта, що містить багато фруктів і овочів, також позитивно впливає на це.