Бур’яни на ділянці – це проблема, з якою стикаються всі, хто займається вирощуванням овочів. Якщо їх не ліквідувати, не варто очікувати гарного урожаю.
Бур’яни виснажують ґрунт, заважають рослинам рости і забирають з нього важливі живильні речовини. Їх можна знищувати різними хімічними засобами, але також існує безліч народних методів для ефективного контролю. Пропонуємо кілька з них від Gazeta.ua.
Один з методів — змішати у відрі 3,8 л 15 або 20% оцту, півсклянки солі і кілька крапель рідкого мила або миючого засобу. Отриманий розчин слід покласти в пульверизатор і обробити ділянку. Варто бути обережними, адже цей засіб знищує як бур’яни, так і інші рослини, а також виснажує ґрунт. Тому краще використовувати його, наприклад, на бордюрах чи доріжках, подалі від овочевих і ягідних кущів.
Щоб уникнути використання хімії, найкраще заздалегідь боротися з бур’янами, регулярно перекопуючи ділянку і ретельно виймаючи з землі всі кореневища. Це особливо ефективно проти багаторічних бур’янів, таких як пирій, кульбаба, осот і снить.
Ще один спосіб боротьби — накрити землю чорною нетканкою. Бур’янам, як і багатьом іншим рослинам, необхідно світло. Для накриття найкраще підійде чорна нетканка, яка є екологічно чистою, але досить тонкою. Тому треба добре зафіксувати її дошками або цеглою, щоб її не здуло вітром.
Щоб уникнути росту бур’янів, не залишайте ділянку пустою. Після збору врожаю краще засіяти її сидератами, такими як жито, ріпак або гірчиця. Восени сидерати скошують, а ґрунт перекопують.
Щоб обмежити ріст бур’янів між культурними рослинами, можна використовувати скошену траву, укладаючи її шаром в 5-7 сантиметрів. Така мульча перешкоджатиме проростанню бур’янів.
Мульчування — це ефективний і еко-дружній підхід до боротьби з бур’янами. Для цього підійдуть органічні (тирса, підсушена трава, солома, перегній, торф) і неорганічні матеріали (плівка і агроволокно). Плівку використовують при посадці суниці, роблячи в ній хрестоподібні розрізи для кущів, щоби запобігти росту бур’янів та зберегти землю. Агроволокно ж краще підходить, оскільки пропускає вологу і повітря.
Не варто вносити свіжий гній на город, оскільки в ньому можуть бути насіння бур’янів. Тому краще складати гній на купу і дати йому перепрілі хоча б рік.
Варто також вручну видаляти бур’яни, адже деякі, наприклад, щириця, можуть відростати з верхньої частини кореня, де зберігаються сплячі бруньки. У результаті, замість одного бур’яну ви отримуєте цілий гіллястий кущ, а насіння з стебел можуть посипатися в ґрунт, забруднюючи його. Тому найкраще видаляти бур’яни з корінням.
Правильний полив ділянки також має значення. Краще використовувати крапельний полив, аби вода не потрапляла до коріння бур’янів, що призведе до їх висихання. Якщо у вас немає пульверизатора, підійде лійка, з якою слід акуратно поливати, аби вода не розтікалася.
Кульбаби на дачній ділянці виглядають красиво протягом цвітіння, проте врешті-решт вони стають бур’янами, які забруднюють город. Існує кілька методів ефективного усунення кульбаб на городі.
Правильно підібрані рослини можуть відлякати мурах у саду. Такі рослини легко вирощувати та вони дарують приємний аромат.