З чим повернувся у Кремль путінський посланець до Трампа

У Вашингтоні Кирило Дмитрієв всіляко нахвалював Путіна. Фото: gettyimages.com

Попри велику кількість заяв історичний візит російського чиновника до США поки не дав практичних результатів. Що про це свідчить, – розповідає Gazeta.ua.

Після відвідин Вашингтону голова Російського фонду прямих інвестицій Кирило Дмитрієв у своєму Телеграмі розказав про те, якими конструктивними були зустрічі у Білому домі.

Посланець Путіна, котрий наближений до його родини, дав інтерв’ю американським ЗМІ і сказав, що Путін і Трамп є “історичними лідерами”, котрі спільно можуть багато чого домогтися а Росія готова до співпраці зі США в Арктиці. Запевнив, що тривають “добрі дискусії” щодо України, котра не стане членом НАТО”.

Як зазначив Кирило Дмитрієв, росіяни не бояться санкцій, Путін не збирається нападати на Європу і є “людиною слова”. Якщо, мовляв, він за щось береться – доводить справу до кінця.

Збіг позицій і торги

Отже, можна зробити висновок про збіг позицій американців і росіян по членству України у НАТО. Це єдина конкретика по нашій країні, котру озвучив Дмитрієв.

Його ж слова про відкритість Москви до розгляду гарантій безпеки Києву стали проривом, оскільки раніше Кремль категорично відкидав будь-які натяки на гарантії. Водночас Кирило Дмитрієв не уточнив, про які саме гарантії говорив.

Але і з цих скупих фраз вимальовується формула: США не пускають Україну до НАТО – Росія готова обговорювати гарантії безпеки.

Візаві російського посланця не поспішають ділитися враженнями. Як стверджує агенція Bloomberg, чекають, доки російський гість не доповість результати перемовин Путіну.

“Голуби” та “яструби”

Достеменно невідомо із ким, власне, зустрічався голова РФПІ. У ЗМІ повідомлялося про спецпосланця президента США по Близькому Сходу і голову переговорної групи по Україні Стіва Віткоффа. На рівні чуток – про рандеву із сенатором-республіканцем Ліндсі Гремом. Водночас у Телеграмі цього росіянина з’явився пост з похвалою на адресу віцепрезидента США Девіда Венса за його “правду про Європу”. Тож гість із Кремля міг мати розмови як з держсекретарем Марко Рубіо, так і з Венсом. На зустріч з останнім вказують нові заяви Дональда Трампа про наближення до припинення вогню.

Кирило Дмитрієв наближений не лише до родини Путіна, а й до братів Ковальчуків, котрі посідають важливу позицію в корупційних схемах навколо кремлівського диктатора. Він представляє діловий фланг путінського оточення та тих російських олігархів, котрі воліли би домовитися із Заходом.

Дмитрієву опонує міністр закордонних справ Сергій Лавров, котрий декларує жорсткішу позицію, наприклад, по Україні. Лавров майже дослівно транслює погляди голови Служби зовнішньої розвідки РФ Сергія Наришкіна і голови ФСБ Олександра Бортнікова. Через ексміністра оборони Сергія Шойгу вони мають прямий вихід як на Іран, так і на КНДР. Відтак здатні невимушено “напакостити” зусиллям “бізнес-крила” по налагодженню відносин зі США, скажімо, через тих же хуситів. Тези російських “яструбів” дисонують із оптимістичним настроєм переговорного процесу, але вони мають прямі виходи і на американське військове керівництво, і на європейських генералів.

Обличчя звіра

У США Девід Венс очолює трампівських радикалів і йому імпонує участь у такому важливому процесі як переговори з Росією. Стів Віткофф узагалі позиціонує себе як бізнесмен у політиці, але як бізнесмен рішучий. Тому американцям потрібні ширші контакти із російською стороною. Утім, Кирило Дмитрієв у США виконував ще одну місію – іміджеву.

І Білому дому, і Кремлю потрібно відстежити як зреагують у світі та в їхніх країнах на візит росіянина до США. Причому людини, котру у російських пабліках називають альтер его Путіна і навіть припускають, що він є його наступником. Кирило Дмитрієв в інтерв’ю американським телеканалам сказав про Путіна багато добрих слів. Мовляв, він і країну об’єднав, і слово своє тримає, і взагалі дуже конструктивна людина.

Це може бути спроба позиціонувати чинного господаря Кремля для американської аудиторії, оскільки інтерв’ю з Такером Карлсоном, попри роботу всієї пропагандистської машини РФ, “не зайшло”. І водночас тест того, як сприймуть взагалі російського чиновника до Вашингтона.

“Обережний оптимізм”

Коли Дмитрієв повертався до Москви, у ЗМІ з’явилася інформація про зідзвон Трампа і Путіна, можливо, на поточному тижні або на початку наступного. Паралельно з’явилися публікації про те, що члени команди Трампа відмовляли його дзвонити Путіну, поки той не погодиться на повне припинення вогню. Отже, торги тривають і Вашингтон непрямо озвучив категоричну умову, на котру, скоріш, Путін змушений буде погодитися.

Варто звернути звернути увагу як реагували росіяни, коли президент США кілька днів тому мало не вилаявся на адресу Путіна (казав, що “злий на Путіна”), – каже політолог Аббас Галлямов. За його словами, російська відповідь була кількома рівнями нижче і дуже обережна. Кремлівські “яструби” тому і мовчать, що для Путіна важливо, попри все, зберегти добрі стосунки з Трампом. Про це свідчить пропозиція Дмитрієва американцям.

Протягом 25 років російські олігархи збирали ці проєкти, щоб сформувати неймовірну пропозицію американцям. Там усе: рідкоземи, наприклад, видобуток титану, літію, нафти і газу, скрапленого газу, освоєння Арктики. Людям Трампа є над чим подумати, тому реакцію побачимо не швидко. Але для початку потрібні політичні поступки“, – пояснив Галлямов.

Судячи з запального і рішучого характеру Трампа за другої президентської каденції, Путін розуміє – відкинути пропозицію про тотальне припинення вогню означає перекреслити чи, мінімум, підважити напрацьовані контакти. І Росія геополітично повернеться у 2014 рік.

Джерело