Незважаючи на зростання цін на електроенергію, тарифи для українських споживачів все ще не досягають ринкових показників.
Зміна тарифів не повинна залишити без підтримки найбільш вразливі домогосподарства, про що свідчить Меморандум з Міжнародним валютним фондом.
“Головним пріоритетом для влади є нейтралізація наслідків війни в енергетичному секторі. Водночас необхідно терміново розробити план реформ на післявоєнний період та вирішити старі структурні проблеми”, – зазначено у документі.
Попри те, що тарифи на електроенергію для населення були підвищені у 2023 та 2024 роках з дуже низького рівня, тарифи на опалення та постачання гарячої води залишаються під дією мораторіїв з початку війни.
“Ціни на електроенергію для побутових споживачів складають близько 50% від цін для малого бізнесу в Києві, тоді як тарифи на газ для населення покривають приблизно половину витрат на основі ринкових цін на газ”, – повідомляє документ.
Для України критично важливо створити план, що сприятиме формуванню стійкого сектора в післявоєнному періоді, де тарифи на комунальні послуги відповідатимуть витратам, і буде реалізовано нову методику їх розрахунку з урахуванням соціальних факторів, вважає МВФ.
Важливо захистити найбільш уразливі домогосподарства від наслідків підвищення тарифів, зокрема шляхом перегляду системи субсидій на житлово-комунальні послуги для покращення її ефективності та точності. Одним із ключових завдань стане правильне визначення вразливих домогосподарств, які потребують підтримки.
Підвищення тарифів має на меті відновлення рентабельності споживчого сегмента енергетики, зменшення боргового навантаження в окремих його частинах, сприяння конкуренції на оптових та роздрібних ринках енергетичних ресурсів, а також стимулювання заходів щодо підвищення енергоефективності.
Діючий тариф на електроенергію в Україні встановлено на рівні 4,32 грн/кВт-год. Цей тариф продовжено до кінця жовтня 2025 року.