Загадкові небіжчики Кремля. Справа Сталіна – у дії

Фото: gettyimages.com

«Служиві» Путіна продовжують гинути в таємничих обставинах. З моменту оголошення його так званої СВО в Росії виник справжній конвеєр смерті. Gazeta.ua розглядає ряд самогубств, які стали звичними для країни.

Цікавим став інцидент з міністром транспорту РФ Романом Старовойтом, який, як стверджують, наклав на себе руки всього через кілька годин після відставки. Газета DW зазначає, що Роман Старовойт ще кілька днів тому з ентузіазмом доповідав Путіну про плани створення мережі опорних аеропортів для підвищення пропускної спроможності авіаперевезень. Ніяких знаків “високої немилості” не було. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков підкреслив, що відставка не пов’язана зі втратою довіри.

Таким чином, у офіційну версію про те, що чиновник не витримав свого звільнення, важко повірити.

Нараду проводив мрець

Вранці 8 липня помер ще один представник мінтрансу РФ, заступник начальника відділу майна «Росавтодору» Андрій Корнейчук, нібито через зупинку серця. Можливо, він не витримав новини про відставку свого керівника.

Це викликає здивування, адже, за словами голови комітету Держдуми РФ Андрія Картаполова, Старовойт міг бути уже мертвим до виходу указу Путіна про звільнення. Деякі джерела, близькі до Кремля, стверджують, що труп Старовойта знайшли ще 5 липня, хоча, згідно з пресрелізом мінтрансу РФ, наступного дня “загиблий” проводив засідання в Усть-Лузі.

«Хрещений батько» Кримського мосту

Роман Старовойт, губернатор Курської області з 2018 до 2024 року, саме він запровадив укріплення “зуби дракона” у регіоні. Його зміна Олексій Смірнов виявився фігурантом кримінальної справи про розкрадання 19 мільярдів рублів для будівництва укріплень. Є ймовірність, що Старовойт також проходив по цій справі.

За словами політолога Іллі Шуманова, Старовойт був близьким до братів Ротенбергів, які входять до найближчого оточення Путіна. Він також вважається «хрещеним батьком» Кримського мосту, будівництво якого активно підтримував.

Через міст і низку інфраструктурних проектів на тимчасово окупованих територіях він підтримував контакти з куратором цих регіонів Сергієм Кірієнком. За інформацією, Старовойт мав напружені відносини з чинним губернатором Курської області Олександром Хінштейном, а також із керівництвом ФСБ та Служби зовнішньої розвідки РФ.

«Страх у ваших колінах»

Російські чиновники вважають, що двойна смерть у мінтрансі є показовим покаранням за опозицію до Путіна. Це здається неправдоподібним, адже Старовойт мав хороші стосунки з помічником Путіна та найближчим партнером віце-прем’єром Маратом Хуснулліним. Однак ідея про те, що смерть може бути карою за необережне слово чи думку, почала поширюватися серед чиновників з перших днів “СВО”, стверджує авторка книги про російських посадовців у часи війни “Служиві люди” (рос. “Служилые люди”) Олександра Прокопенко.

Смертельні вікна, згубні курорти

Старовойт став певним послідовником міністра внутрішніх справ СРСР Бориса Пуго, котрий застрелився після невдачі путчу ДКНС у 1991 році.

Від квітня 2022 року загинули колишній керівник Служби зовнішньої розвідки В’ячеслав Трубніков (обставини його загибелі досі невідомі) та його підлеглий Лев Соцков. В Індії “випадково” випав з вікна депутат “Єдиної Росії” Павло Антов. Проректор Митної академії Залім Керефов порізав собі вени у СІЗО. Міський голова Чебоксар Олег Кортумов та гендиректор “Корпорації з розвитку Далекого Сходу та Арктики” Ігор Носов померли від серцевого нападу. Директор із розвитку авіасполучення Іван Печорін випав із катера.

Ця серія смертей співпала з етапом змін у війні з Україною, коли ЗСУ почали відсувати російські війська.

Від влади до бізнесу

Згодом помер колишній керівник президентської адміністрації Бориса Єльцина Сергій Філатов. Керівниця фінансового відділу Західного військового округу Марина Янкіна випала з вікна. За словами, заступник керівника ГУ МВС РФ по боротьбі з екстремізмом Володимир Макаров вчинив самогубство.

Найзагадковішою стала смерть заступника міністра освіти РФ Петра Кучеренка, що трапилася у літаку на рейсі з Куби.

У 2024 році російські чиновники гинули щомісяця.

2024 року російські чиновники новини про загибель з’являлися щомісяця. Помер у Таїланді заступник керівника адміністрації Владивостока Костянтин Клюєв, а гра у хокей призвела до трагедії для заступника голови адміністрації Архангельська Володимира Ананьєва. Двоє посадовців з МВС та ФСВП також скоїли самогубства.

На конвеєр смерті потрапили й представники великого бізнесу. 4 липня 2025 року несподівано з вікна випав віце-президент “Транснафти” РФ Андрій Бадалов.

У квітні 2022 року у власному помешканні виявили мертвим колишнього віце-президента “Газпромбанку” Владислава Аваєва, поряд із дружиною та неповнолітньою донькою. За кілька днів в Іспанії також помер колишній топ-менеджер “Новатек” Сергій Протосеня з сім’єю. У вересні 2022 року помер голова ради директорів “Лукойл” Равіль Маганов. Це далеко не повний список дивних смертей.

«Дійшло до найтупіших»

Чиновники тепер замислюються, чи не вбили Старовойта Ротенберги, або чи не є тюрма гіршою за смерть, – висловилася політологиня Катерина Шульман. В їхніх доходах за період війни спостерігається значне зростання, але якість життя падала. Вони опинилися замкнутими у склянці, з якої немає виходу. Навіть якщо втечеш до Дубаїв, все рівно нема гарантій, що тебе не вб’ють. Самовбивство Старовойта символізує це зі значною наочністю. Дійшло до найтупіших.

Смертельний марафон вразенно показує неспроможність системи функціонувати в умовах війни, підкреслив політолог Аббас Галлямов.

Якщо Ротенберги не змогли чи не захотіли вирішити питання з правоохоронцями, то Путін, який має забезпечувати координацію елементів системи, самоусунувся. Нині ми маємо неспроможність системи, яка, до речі, не була організована українцями чи ЦРУ. Старовойт не належав до опозиції. Все це дедалі більше нагадує епоху Леніна.

Справа Сталіна

У російських пабліках все частіше згадують 1937 рік і Сталіна, коли для чиновників стрибок через вікно або самогубство стало певним «привілеєм». Можливо, Кремль відчув напругу через це. Для пом’якшення інформації Пєсков заявив, що Кремль “шокований” смертю Старовойта. Наступника небіжчика Андрія Нікітіна затвердили Держдумою в той же день.

Є ймовірність, що Путін може наслідувати китайського лідера Сі Цзіньпіна, котрий проводить чистки в боротьбі з корупцією. “Тому, мені здається, що в Росії це більше для нагнітання страху, ніж системна робота правоохоронців“, – зазначив економіст Сергій Алексашенко. “Причиною транспортного колапсу в Росії, який міг стати приводом для невдоволення Старовойтом, є війна в Україні.

Ніхто з політологів не може стверджувати, чи готові чиновники до бунту. Проте розбалансованість системи завжди була в Росії ознакою наближення краху. Навіть за часів Сталіна.