Загублений серед гір та тиші: чим вражає український хутір Перкалаба4

Фото: dobre.club

Якщо ви захоплюєтеся подорожами та хочете віднайти справжню незаймання Україну, познайомтесь із хутором Перкалаба.

Це не просто позначка на карті, а справжня легенда гуцульських Карпат, захована серед гір та спокою.

Перкалаба в перекладі означає “Клишоногий”, ведмеже місце. Тутешні жителі описують це як найвіддаленіший населений пункт Івано-Франківської області, зауважуючи жартома: “у нас тут дві оселі, двісті гектарів лісу і ведмідь-участковий”.

Тут втрачаєш відчуття часу, натомість виникає гармонія з природою, самобутність і дух волі. Перкалаба вражає своєю дикою красою, гостинністю та унікальним настроєм, котрий приваблює мандрівників, яким не цікаві стандартні маршрути.

Щоб не збитися з пантелику, важливо знати, що частина хутора розташована в Івано-Франківській області, але адміністративно підпорядкована Чернівецькій. Це єдиний випадок в регіоні.

Перкалаба є складовою частиною найвіддаленішого населеного пункту області – села Сарата. Назва цього місця походить від однойменної річки Перкалаб, котра згадується в документах ще з XVIII століття. Перші згадки про хутір датуються 1900 роком, повідомляє Національний природний парк “Черемоський”.

“Перкалаба – загадкове місце на краю Чернівецької області, яке здобуло популярність завдяки “дикому” туризму”, – пишуть в дописах.

Тоді тут знаходився лише лісовий мисливський будинок, без жодних населень. Заселення хутора розпочалося у 1940-50-х роках, коли радянська влада організувала тут лісозаготівельний пункт. Тут проживали багато людей – будували гуртожитки, магазин, їдальню, пекарню, навіть баню та радіоприймачі в кожній кімнаті.

Є міф, що тут створили лісгосп для “тунеядців”, але насправді це була повноцінна структура з видобутку деревини. Проте згодом тут дійсно організували табір для людей, котрих вважали “соціально небезпечними” – часто лише за інакодумство чи релігійні переконання.

Ще одна особливість хутора – перкалабський хліб. У місцевій пекарні випікали хліб великих розмірів за унікальною рецептурою. За переказами, його смак був настільки неповторним, що навіть жителі сусідніх сіл приходили його купити.

“Сьогодні інфраструктура на хуторі практично зникла, і населення суттєво зменшилось. Але Перкалаба все ще зберігає свій дух – дикий, історичний, особливий”, – підкреслюють в НПП “Черемоський”.

За інформацією місцевих ЗМІ, в хуторі проживають кілька сімей із дітьми, а до найближчої школи – 50 км бездоріжжя. Дорога туди є складною навіть для позашляховиків.

Щоб відвідати хутір, необхідно заздалегідь отримати дозвіл у прикордонній служби.

Кременецький замок у місті Кременець Тернопільської області є справжньою знахідкою для тих, хто шукає пригоди та вражаючі краєвиди.

Руїни старовинної фортеці обплетені легендами. Розміщена на вершині гори Бона, ця велична споруда вражає своєю атмосферою. Це романтичне місце для фото, подорожей та відпочинку з ноткою містики.