Презентація книги «Звір із безодні. Рашизм» зібрала у Національному музеї літератури України друзів, колег та багатьох шанувальників таланту письменника, публіциста, громадського діяча, посла України у США, Ізраїлі, Канаді академіка Юрія Щербака. Книга вийшла трьома мовами — українською, польською і англійською і для кожної аудиторії «говорить» своїми сенсами, доповненими метафоричними ілюстраціями відомого українського карикатуриста Олексія Кустовського.
В анотації книги зазначено, що автор аналізує походження, ґенезу та саме поняття рашизму, термінологічне визначення якого укорінилося в міжнародному лексиконі внаслідок російської військової агресії проти України. Письменник простежує витоки рашизму, аналізує його природу, привертає увагу до виняткової влучності цього гібридного терміну, в якому поєднується національне походження явища і його фашистська сутність. Ця книжка, як і інші праці Юрія Щербака, є титанічною просвітницькою роботою і пересторогою для світу.
«Заходу важко зрозуміти і прийняти, що таке рашизм. Це не просто агресія, а війна, спрямована на винищення української нації, української мови, культури. І навіть нам треба зрозуміти, що лежить в основі дикої ненависті. На жаль, ми були наївні, думали, що росія не прийме війну Путіна, а вони її підтримують. І ось в цьому є проблема, — наголосив Юрій Щербак.
Попри серйозність теми, яку висвітлює книга, презентація була оптимістичною — колеги та друзі пригадували моменти, коли їхнє життя звело їх із Юрієм Щербаком. Українська поетеса та культуролог Людмила Скирда розповіла, що з сім’єю Щербаків вона дружить понад 60 років. Сам Юрій Миколайович зізнався, що саме зараз все частіше до нього приходять дитячі спогади — перший день війни у 1941 році, і вони тісно переплетені з сучасною російсько-українською війною.
Спираючись на свій великий дипломатичний досвід, він давно попереджав, що росія нападе на Україну. Він поділився, що якесь неспокійне передчуття було ще у 2001 році, коли путін приїхав на парад на День незалежності України. Напередодні параду син покликав Юрія Щербака до вікна (їхня квартира виходить на Хрещатик), і вони спостерігали, як путін з охороною прогулювався абсолютно пустою вулицею. Керівник росії мав дуже самовпевнений вигляд, наче він роздивлявся те, що насправді належить йому. Юрій Щербак добре запам’ятав цю картинку, від якої йому стало моторошно.
Щодо завершення російсько-української війни, дипломат вважає, що вона вже пройшла свій пік і йде на спад. Активна фаза може завершитися за рік або й навіть швидше, зважаючи на можливість «чорних лебедів» у росії.
Називаючи виклики, які загрожують світу у майбутньому, він повторив слова новообраного Папи Римського Лева XIV: штучний інтелект. Ті держави, які матимуть контроль над ним, керуватимуть світом, а не ядерна зброя, яка була елементом стримування у минулому.


Під час презентації Юрію Щербаку також вручили низку відзнак та нагород. Зокрема, Михайло Сорока, голова Київської організації НСЖУ, вручив журналістську нагороду спілки «Незламні» за особистий внесок у захист інформаційного суверенітету України. Директор Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Юрій Бондар вручив відзнаку «Медаль Михайла Грушевського „Наука і журналістика“».
Серед гостей презентації були Анатолій Сєриков, Олексій Данилов, Юрій Савчук, Дмитро Чекалкин, Людмила Скирда, Михайло Згуровський, Михайло Сидоржевський, Микола Жулинський, Володимир Ліпкан, Тарас Кремінь та інші. Зустріч модерувала перша заступниця голови Київської організації НСЖУ Алла Малієнко.
Читайте також:
«Дзеркало, у яке має подивитися весь світ»: у Києві презентували документальний фільм про Курщину.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»