Європейський Союз почав обговорення нової стратегії щодо правового статусу українців, які виїхали з країни через повномасштабну війну.
Як повідомляє Euractiv, у Брюсселі розмірковують над тим, що робити після завершення чинної Директиви про тимчасовий захист (Temporary Protection Directive, TPD).
TPD було впроваджено в березні 2022 року як екстрений механізм для захисту українських біженців. Спершу передбачалося, що діятиме він максимум три роки – до березня 2025-го. Втім, Єврокомісія згодом вирішила розширити термін дії ще на рік – до березня 2026 року.
Проте наразі ЄС готується до завершення цієї програми та шукає нову модель, яка дозволила б впорядкувати правовий статус українців у довгостроковій перспективі – як для тих, хто хоче інтегруватися в країнах Євросоюзу, так і для тих, хто планує повернення в Україну.
Серед можливих змін розглядається обмеження доступу до захисту для тих, хто вже повернувся на батьківщину. Зокрема, йдеться про ризик втрати права на повторне користування пільгами чи соціальною підтримкою в ЄС.
Тим часом, як зазначає директор соціологічної групи “Рейтинг” Олексій Антипович, переважна більшість українців, які виїхали за кордон, уже глибоко інтегрувались у нові реалії й не планують повертатися. За його словами, навіть ті, хто декларує бажання повернутися, під час глибших опитувань часто змінюють позицію.
Станом на 31 січня 2025 року під тимчасовим захистом у країнах ЄС перебуває 4,3 млн українців. Однак у низці держав, зокрема Данії, Франції, Австрії та Литві, кількість біженців скоротилася.
Раніше Politico повідомляло, що загроза загострення війни та можливе скорочення військової підтримки з боку США можуть призвести до нового напливу українських біженців до Європи.