Україні вдалося вистояти у війні проти РФ завдяки семи ключовим аспектам.
Найважливішими і ключовими аспектами були і залишаються воля до боротьби та стійкість українського народу, сказав посол України у Великобританії, ексголовнокомандувач Збройними силами України Валерій Залужний під час розмови з Дослідницьким центром Athena Lab.
В України також були можливості для боротьби.
“Хоча до вторгнення Москва, здавалося, переважала у військовій силі з точки зору кількості систем озброєння всіх типів, після трьох років війни результати показали, що згадана асиметрія не проявилася на полі бою”, – зазначив Залужний.
Третім ключовим елементом є міжнародна підтримка.
“Початкове забезпечення таких систем озброєнь, як “Джавелін” (протитанкові ракети) або “Стінгери” (зенітні ракети), у поєднанні з адекватною операцією та розумним розгортанням завдало неочікуваної шкоди, яка завдала сильного удару російським підрозділам, які мали намір захопити українську столицю за кілька днів, змусивши їх відійти та реорганізувати операції”, – розповів ексголовком.
Четвертий елемент – військове керівництво.
П’ятий аспект – правильний баланс між наступом і обороною.
Шостий – роль техніки для компенсації дисбалансу сил.
“Хоча Росія мала більшу військову силу, але технології, надані Заходом, на додаток до хорошої розвідки, адекватна концентрація сил для створення локальної переваги та правильні рішення в ключових моментах були вирішальними для успіху”, – розповів він.
Сьомий аспект – політичне лідерство у веденні війни, яке стало найважливішим фактором у керуванні нацією, визначенні цілей війни, забезпеченні матеріальних умов для оборони та відіграє роль у зміцненні згуртованості в найскладніші моменти.
У тривалому конфлікті такого масштабу й інтенсивності переможця зрештою визначає економічний та демографічний потенціал сторін, вважає Залужний.
Країни повинні намагатися уникати війни за будь-яку ціну через драматичні наслідки, які несе збройний конфлікт. Водночас, якщо уникнути війни неможливо, держава повинна підготувати до битви не тільки військо, але й суспільство.