Жителів Києва закликають обстежитись на вірусні гепатити

Щороку 28 липня світ святкує Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами — небезпечними захворюваннями, які вражають печінку і можуть викликати цироз або рак. Успіх у лікуванні цих інфекцій безпосередньо залежить від своєчасного виявлення хвороби. Про це нагадала директорка Департаменту охорони здоров’я Валентина Гінзбург.

«Це ключовий момент, який треба зрозуміти та запам’ятати. Адже ніхто з нас не застрахований від інфекції вірусним гепатитом. Проте кожен може пройти тестування і розпочати терапію вчасно!» — наголосила Валентина Гінзбург.

Вона розповіла, що 26 липня за ініціативи Департаменту охорони здоров’я в столиці, в парку ім. Тараса Шевченка, відбулася профілактично-діагностична акція. Протягом кількох годин тестування пройшли 109 осіб, у трьох з них виявили гепатит C. Ці особи вже направлені на додаткове обстеження і, у разі потреби, незабаром почнуть лікування.

Валентина Гінзбург. Фото: Борис Корпусенко

За словами директорки Департаменту охорони здоров’я КМДА, у столиці сьогодні у всілякому забезпечено умови для своєчасної діагностики та лікування. Зокрема, швидке тестування на гепатит B і C можна безкоштовно пройти в будь-якому комунальному медичному закладі столиці, в тому числі у сімейного лікаря.

Якщо експрес-тест покаже позитивний результат, людина отримує направлення на ПЦР-аналіз. Якщо ж ПЦР-аналіз підтвердить наявність вірусу, лікар-інфекціоніст призначає додаткові обстеження і розробляє індивідуальний план лікування.

«Медична допомога пацієнтам з вірусними гепатитами у Києві надається на базі Київської міської клінічної лікарні № 5 в інфекційному відділенні. Сучасні ефективні медикаменти закуповуються за рахунок держави і міського бюджету», — пояснила Валентина Гінзбург.

Завершуючи, вона підкреслила: щодо вірусних гепатитів важливими є профілактичні консультації і здача аналізів, адже ці хвороби можуть протікати безсимптомно. І, звісно, якщо захворювання діагностовано, лікування не має затягуватись і повинно проводитись під постійним контролем лікаря.

Нагадаємо, гепатит — це запальне захворювання печінки, яке переважно має вірусне походження. Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: A, B, C, D і E. Всі ці типи викликають захворювання печінки, але між ними є суттєві відмінності. Зокрема, типи B і C можуть призводити до хронічного запалення печінки у мільйонів людей, і є однією з основних причин цирозу та раку печінки.

Шляхи передачі вірусу гепатиту залежать від його типу. Так, віруси гепатиту A і E передаються фекально-оральним шляхом, тобто коли неінфікована людина вживає продукти або воду, забруднені фекаліями зараженої особи.

Інфікування вірусами гепатиту B, C і D відбувається через контакт з інфікованими рідинами організму (переважно кров’ю) через пошкоджену шкіру чи слизові оболонки, зокрема через:

  • переливання інфікованої крові або її компонентів;
  • вживання наркотиків ін’єкційно;
  • інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, пірсинг, манікюр тощо);
  • вертикальне передавання від матері до дитини (стосується більше вірусного гепатиту B);
  • побутовим шляхом (через спільне використання зубних щіток, лез для гоління та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);
  • статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.

Також нагадуємо, що у травні у Києві було зафіксовано спалах гепатиту A.