У навчальному ангарі КАІ представили виставку «Збиті…», що розповідає про боротьбу українських Повітряних сил. Подія символічно збіглася з одним із наймасованіших обстрілів Києва, ще більше підкреслюючи значення представлених експонатів.
В експозиції демонструються уламки дослідного ударного дрона С-70 «Охотнік», дрона-камікадзе Shahed-136, які неодноразово тривожили українців під покровом ночі, а також збиті стратегічні та тактичні керовані ракети. Відвідувачі можуть дізнатися історію кожного експоната, серед яких і фрагменти балістичних ракет, і уламки кіля літака Су-30СМ.
Ініціатори виставки наголошують: «Збиті…» — це не просто про уламки смертоносної зброї. Це черговий доказ неймовірної щоденної роботи українських Повітряних сил та важливе нагадування, що вони — наш щит у небі».
Захід розпочався хвилиною мовчання в пам’ять про загиблих мешканців Києва, внаслідок ворожої ракетної атаки на столицю 24 квітня.
Кураторка проєкту та директорка Державного музею авіації імені О.К. Антонова Валерія Лавренко представила один із найцінніших експонатів — фрагмент експериментального БпЛА «Охотнік», яким росіяни особливо пишаються, адже таких одиниць існує не більше десяти.
Пані Валерія також наголосила на важливому психологічному аспекті виставки, адже спостереження за уламками безсилого металу, що більше не несе загрози, допомагає відвідувачам усвідомити перемогу та символічно подолати травму війни. Це матеріальний доказ того, що ці бойові машини назавжди втратили свою руйнівну силу.
Директорка Луганського обласного краєзнавчого музею Олеся Мілованова розповіла історію представлених на виставці парашута та катапультного крісла збитого російського льотчика — експонатів, які стали частиною її власного досвіду втечі з окупації у перші місяці повномасштабного вторгнення. Вона згадала зустріч із льотчиком, яка назавжди закарбувалася в її пам’яті, і наголосила, що справжній музейник залишається вірним своїй місії, попри випробування, які приносить життя. Олеся Мілованова також підкреслила, що музейні експонати можуть бути не лише свідками історії, а й частиною особистого досвіду всіх, хто пережив війну.
Наразі Луганський обласний краєзнавчий музей евакуйований до Києва, де успішно продовжує свою роботу, зокрема долучаючись до участі у міжмузейних проєктах.
Авіаексперт та науковець Валерій Романенко детально розповів про значення представлених експонатів не лише з історичної та музейної думки, а й з фінансової. Кожна зі збитих цілей, від найпростішого БпЛА до Су-30СМ, коштує від тисяч до сотень тисяч і навіть мільйонів євро.
Після офіційної частини гості музею відвідали навчальний ангар КАІ, де представлені історичні моделі літаків та гвинтокрилів.
«Навчальний ангар Київського авіаційного університету — це не просто виставковий простір, а справжня лабораторія, де студенти аерокосмічного факультету здобувають практичні навички. Тут переплітаються історія та сучасність: поруч з експонатами, що розповідають про війну, розташовані моделі літаків і вертольотів, які слугують навчальним матеріалом для майбутніх авіаторів», — розповіла під час кураторської екскурсії Валерія Лавренко.
За її словами, це унікальний приклад адаптивності, коли навчальний простір стає місцем збереження історичної пам’яті.
Так, частина експозиції розповідає про одну з найважливіших подій у новітній історії України — відмову від ядерного арсеналу в обмін на гарантії безпеки, які, на жаль, виявилися декларативними. Будапештський меморандум став прикладом того, як недостатні міжнародні механізми захисту призвели до серйозних викликів для України.
Експозиція висвітлює наслідки роззброєння України, зокрема знищення стратегічної авіації, включаючи літаки Ту-160, Ту-22, Ту-95, які могли стати важливим елементом стримування. Водночас у цій історії є й приклади збереження—наприклад, Ту-142, який завдяки зусиллям Миколаївського авіаремонтного заводу та музейного фонду України вдалося зберегти як музейний експонат. Його присутність у виставці нагадує, що історичні помилки не повинні забуватися, а здобуті уроки мають служити на користь майбутнього.
В умовах війни музей не лише зберіг свою діяльність, а й доповнив її навчальною функцією, надаючи студентам можливість опановувати авіаційну справу в середовищі, тісно пов’язаному з реальністю бойових дій та оборонних викликів. Навчальний ангар Київського авіаційного університету став місцем, де перетинаються історія, сучасність і майбутнє української авіації.
Тут не лише демонструються зразки повітряної техніки, а й осмислюється роль технологій у війні та обороні. Відвідувачі мають можливість побачити, як інженерна думка формувала бойові системи в минулому і як вона впливатиме на майбутні розробки. Виставка «Збиті…» перетворюється на не просто музейний простір, а на символічну лабораторію, де з минулого народжуються нові стратегії захисту та перемоги.
Виставка «Збиті…» у навчальному ангарі КАІ
Коли: вт.-нд. з 10:00 до 16:00
Де: проспект Любомира Гузара, 1
Вартість квитків: 200 грн — повний; 100 грн — пільговий (школярі, студенти, пенсіонери); вільний вхід для учасників бойових дій, дітей дошкільного віку, працівників музейних установ, членів Міжнародної Ради музеїв ІСОМ, людей з інвалідністю І та II групи.
До теми: Орлан Залужного та безпілотники з АТО: у музеї II Світової представили експозицію ворожих дронів.
Тетяна АСАДЧЕВА, Олексій САМСОНОВ «Вечірній Київ»