Кровотеча є серйозною загрозою для здоров’я та життя, що потребує термінових дій.
До прибуття медичних працівників важливо вжити всіх можливих заходів, аби у потерпілого збереглося якомога більше шансів на повернення до нормального життя. Методи зупинки кровотечі в значній мірі залежать від її локалізації.
Кожен вид кровотечі має свої прояви, на які слід вчасно реагувати, тому пропонуємо вам цінні та корисні рекомендації, що можуть врятувати життя.
Яким чином надати першу допомогу при капілярній кровотечі?
Обробіть краї рани антисептичними засобами (перекис водню, йод, зеленка) та накладіть не дуже тугу марлеву пов’язку. Якщо площа пошкодження велика, обов’язково зверніться за медичною допомогою.
Як надати першу допомогу при венозній кровотечі?
Тут ситуація складніша. Слід пам’ятати, що видалення кров’яних згустків забороняється, оскільки це може призвести до збільшення втрати крові.
У якості першої допомоги необхідно накласти асептичну пов’язку з міцного бинта або тканини. Якщо це не зупиняє кровотечу, застосуйте джгут-турнікет. Під джгутом повинні бути вата або м’який матеріал, та обов’язково запишіть час накладення.
Джгут може бути накладений максимум на годину в зимовий період (зима, осінь) та на 2 години в літній час. За можливості замість джгута можна використати тугі пояси, краватки, короткі палиці, загорнуті рушники тощо.
Як надати першу допомогу при артеріальній кровотечі?
Цей тип кровотечі є особливо небезпечним. Якщо у потерпілого не виявлено переломів, підніміть вражену кінцівку. Тканинну закрутку або джгут потрібно розташувати вище місця поранення. У деяких випадках можна притиснути артерію пальцем у місці пульсації вище пошкодження.
При кровотечі з ліктьової, підколінної, стегнової чи плечової артерії слід зафіксувати кінцівку в максимально зігнутій та піднятій позиції.
Яким чином надати першу допомогу при внутрішній кровотечі?
Запаморочення, холодний піт, втрата свідомості, нитковий пульс повинні спонукати вас до термінових дій щодо зупинки кровотечі.
Перш за все, викликайте “швидку”, а потерпілого слід розмістити в напівсидячому положенні, охолоджуючи місце ймовірної кровотечі льодом або холодним компресом.
Вміння надавати домедичну допомогу є надзвичайно важливим. Особливо в умовах повномасштабної війни, яка триває в Україні більше трьох місяців.
Однак в екстрених ситуаціях багато людей можуть відчувати безпорадність або мати хибні погляди на надання допомоги потерпілому. Міністерство охорони здоров’я розвіяло основні міфи про накладання джгута для зупинки кровотечі.