На давньому північному кордоні Римської імперії науковці виявили взуття, яке могло належати справжньому велетню.
Аномально великі розміри черевиків свідчать про те, що серед легіонерів могли бути дійсно гігантські особи. Це припущення висловила дослідниця взуття з Фонду Віндоланда, Елізабет Грін, яка викладає класичні науки в Університеті Західного Онтаріо, повідомляє IFLScience.
Форт Віндоланда, розташований поруч із залишками Адріанового валу, зберіг численні артефакти, що стосуються прикордонної служби Риму. Лише взуття на цій території археологи виявили понад 5 тис. пар. Серед них є черевики як для військових, так і для цивільних, а також сандалі, чоботи та дитячі туфлі.
У новій серії знахідок нараховується 32 пари черевиків, але вісім із них виділяються особливо. Їхні підошви мають довжину, що перевищує 30 см. Це приблизно відповідає сучасному 45 розміру. Найбільший екземпляр сягає 32,6 см, що відповідає 49 розміру. Навіть з урахуванням природної усадки шкіри, ці черевики залишаються дуже великими.
«Навіть за максимальної усадки до 1 см ці розміри вражають», – підкреслила Грін.
Такі знахідки викликають великий інтерес як у дослідників, так і у відвідувачів, за словами старшої археологині п’ятирічного проєкту Magna, Рейчел Фрейм. Генеральний директор Фонду Віндоланда Ендрю Бірлі зауважив, що такі артефакти надають важливу інформацію про відмінності між людьми, які служили на кордоні.
«Це свідчить про те, що римське населення було далеко не однорідним, існували культурні та фізичні відмінності навіть серед солдатів», – зазначив Бірлі.
За його словами, без таких речей, як виявлені черевики, дізнатися про це було б практично неможливо.
В ізраїльському місті Ашкелон археологи виявили залишки великої римської базиліки, побудованої приблизно 2 тисячі років тому.
Будівля містила головну залу та дві бічні частини. Залу охоплювали мармурові колони із капітелями, на яких були зображення рослинного орнаменту та римського орла.
Неподалік від базиліки також знайшли невеликий театр — Одеон. Виявили монети та скульптури епохи царя Ірода Великого. Скульптури зображали єгипетську богиню Ісіду та богиню перемоги Ніку.