Серпень багатий на три свята, відомі як Спаси. Це Медовий Спас, Яблучний Спас та Горіховий Спас.
Кожен із цих свят має свої традиції та історію. Докладніше про їхнє святкування розповідає Gazeta.ua.
Усі три Спаси присвячені Ісусу Христу, адже слово “Спас” в перекладі означає “Спаситель”.
Цей період ознаменує кінцівку літа і завершення збору врожаю. За народними прикметами, кажуть: “Прийшов Спас – тримай рукавички про запас”. На свято прийнято приносити до церкви кошики з урожаем для освячення.
Медовий Спас
Перший, Медовий Спас, святкують 1 серпня. Офіційна назва свята – Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього. Легенда свідчить, що в Константинополі під час сильної епідемії священики освятили водойми частинкою Хреста, і згодом хвороба відступила. Відтоді з’явилася традиція занурення у водойми для очищення від недуг та гріхів.
Народна назва пов’язана з пасічниками, які у цей час зазвичай викачують мед. Тому звичка освячувати мед в церкві – одна з основних традицій свята. Лише після освячення мед можна споживати.
Цей Спас також називають Спасом на воді, або ж Маковим Спасом. У цей день вшановують пам’ять семи мучеників Маккавеїв та матері Соломії, тому освячується також мак і польові квіти для охорони домів.
Крім цього, з 1 серпня починається Успенський піст, що забороняє вживання м’яса і алкоголю.
Яблучний Спас
Яблучний Спас, або Преображення Господнього, святкують щорічно 6 серпня. Це одне з 12 головних церковних свят.
Згідно з Євангелієм, на горі Фавор під час молитви Ісус показав своїм учням небесну славу, що передувала земним стражданням.
У церквах освячують яблука, плоди і цілющі трави, надаючи Божої благодаті праці селян у зборі врожаю. Приготування страв з яблук, таких як пироги та варення, стає поширеною традицією. За повір’ям, до цього свята забороняється споживати яблука, але частування роздаються родичам і нужденним.
Горіховий Спас
Горіховий Спас святкують 16 серпня. Він також відомий як свято Перенесення нерукотворного образу Ісуса Христа.
Згідно з легендою, якось Ісус, вмиваючись, залишив образ на рушнику, з якого згодом створювали ікони Нерукотворного Спаса. Цей образ є символом свята.
Горіховий Спас отримав свою назву через початок збору горіхів, які також несуть до церкви на освячення. Його ще називають Хлібним Спасом, адже в цей час завершується жнива і печеться хліб із нового врожаю.
Православна церква України перейшла на новоюліанський календар з 1 вересня 2023 року.
З 1 вересня 2023 року більшість християн України святкують релігійні свята за новим календарем. Різдво, наприклад, святкується 25 грудня замість 7 січня, а день Святого Миколая – 6 грудня замість 19 грудня. При цьому дати святкування Великодня та деяких інших свят залишилися незмінними.